anevrizma.org https://www.anevrizma.org Anevrizma, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, anevrizma.org Sat, 08 Apr 2017 00:00:00 +0000 Mon, 17 Feb 2020 00:00:00 +0000 60 Anevrizma Ameliyatı Sonrası https://www.anevrizma.org/anevrizma-ameliyati-sonrasi.html Thu, 22 Nov 2018 21:33:04 +0000 Anevrizma Ameliyatı Sonrası, anevrizma denilen tıbbi terim halk arasında damarda oluşan balonlaşma olarak bilinir. Oluşan bu baloncuklaşma genelde karın bölgesinde, gövd
Anevrizma Ameliyatı Sonrası, anevrizma denilen tıbbi terim halk arasında damarda oluşan balonlaşma olarak bilinir. Oluşan bu baloncuklaşma genelde karın bölgesinde, gövde ve beyinde meydana gelir. Anevrizma ölüme sebebiyet veren tehlikeli bir durumdur. Beyinde baloncuğun patlaması ve iç kanama durumunda sonucu ölüm olabilir. Onun için bir an önce tedavi edilmelidir. Ayrıca çok sinsi bir şekilde ilerleyen bu hastalık bir çok kişide görülebilir bir durumdur ve baloncuk kanama ile kendini belli edene kadar kişi hastalığını fark edemez. Nadiren gün içinde şiddetli baş ağrıları ve bıçak saplanır şeklinde giren ağrılar kesinlikle dikkate alınması gereken ağrılardır. Böyle olduğu anlarda acil bir şekilde doktora gidilmelidir. Çünkü zamanında ve doğru yapılan müdahale ile anevrizmanın önlenilmesi halinde hayat kurtarılabilir. 

Anevrizmanın teşhisi konulmasından sonra en faydası olacak klasik ve belirgin tedavi yöntemi cerrahi müdahale olmasıdır. Hastada eğer aort anevrizma varsa ve bu 5-5,5 santim büyüklüğünde ise, yada anevrizmanın sebebiyet verdiği şikayetler de artış gösteriyorsa bu durum da kişi acil ameliyat edilmelidir. Anevrizma ameliyatında anevrizmalı damar çıkarılır ve yerine suni damar konulur. Bu ameliyatta kullanılan yapay damar aort boru şeklindedir ve bu damar polyester bir kumaş yada teflondan yapılan özel tıbbi malzemelerden oluşmaktadır. 

Anevrizma Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler 

Anevrizmanın olduğu yerin hassasiyetine ve hastanın yaşına göre hastanede 1-2 haftalık bakımı gerekebilir. Buna hasta ilk birkaç gününü yoğun bakımda geçirerek başlar. Hastada herhangi bir komplikasyon oluşursa hastanede kalış süresi durumuna göre uzatılabilir. Taburcu olan hastanın tamamen iyileşme durumu takribi 2 ay sürebilir. Hastada bu hastalığın tekrar oluşup oluşmayacağını takip etmek için yılda bir kere doktor gözetimi ile tüm kontrollerin yapılması gerekir. 

Anevrizma Ameliyatı Sonrası 

Kişi yaşam tarzında sağlığına dikkat etmesi için bazı değişiklikler yapması gerekiyor. Mesela kolesterole dikkat etmeli ve yağ miktarı düşük olan gıdalar tüketmeli, sigara içen biri ise kesinlikle bırakması gerekir. Bunların yanı sıra doktorun uygun gördüğü bazı egzersizleri ihmal etmeden düzenli olarak yapmalıdır. 

Anevrizma ameliyatı esnasında uygulanan teknik, anevrizmalı damar içinden anjiyografi tekniği ile girilerek sorunlu damara ulaşıp, anevrizmanın neden olduğu baloncuktaki kanamanın durdurulması için özel yay dolgu maddesi kullanarak kan akışı engellenir. Bu sayede anevrizma içi kapatılmış olur ve kan akışı pıhtılaşarak durur. Ameliyat yapılırken herhangi bir ödem oluşmamış ise kişiye 7 gün içinde hastane çıkışı verilebilir. Yani taburcu edilip evine gidebilir. 
]]>
Anevrizma Çeşitleri https://www.anevrizma.org/anevrizma-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 17:20:29 +0000 Anevrizma çeşitleri: Vücudumuzun her tarafında bulunan damarların bir kısmında, çeşitli nedenlerden dolayı çapında büyüme görülebilmektedir. Bu sağlık sorununa anevrizma adı verilir. Anevrizma rahatsızlığının tam olarak Anevrizma çeşitleri: Vücudumuzun her tarafında bulunan damarların bir kısmında, çeşitli nedenlerden dolayı çapında büyüme görülebilmektedir. Bu sağlık sorununa anevrizma adı verilir. Anevrizma rahatsızlığının tam olarak nedeni bilinmemektedir. Ancak bu rahatsızlığın oluşmasında  çeşitli bakterilerin rolü olduğu tahmin edilmektedir. Bu sorun, tedavi edilmediği takdirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Yapılan araştırmalarda bu rahatsızlık en çok erkekleri etkilemektedir. Anevrizma çeşitleri anevrizmanın bulunduğu bölgeye göre adlandırılmaktadır.

Anevrizma çeşitleri

Beyin anevrizması: Beyin damarının duvarındaki kas tabakasının zayıflamasından kaynaklı damarda meydana gelen balonlaşmaya beyin anevrizması denir. Damardaki balonlaşmadan dolayı damar duvarında incelme ve zayıflama görülür. Zayıflayan damarların yırtılması sonucunda beyin kanaması gerçekleşir. Beyin anevrizması her yaşta görülebilen ciddi bir sağlık sorundur. Hipertansiyon, sigara kullanımı, madde bağımlılığı, genetik hastalıklar, enfeksiyon gibi nedenler anevrizmaya  yakalanma riskini arttırmaktadır.

Aort anevrizması: Vücudumuza oksijenlendirilmiş kanı taşıyan, en büyük atardamarı aort'tur. Aort anevrizması, böbrek altında böbrek damarları çıktıktan sonraki bölgede daha sık rastlanmaktadır. Bazı durumlarda, anevrizma boydan boya aort damarını kaplayan türleri de bulunmaktadır. Aort anevrizması bulunduğu bölgeye ve büyüklüğüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
]]>
Aort Anevrizması Bitkisel Tedavisi https://www.anevrizma.org/aort-anevrizmasi-bitkisel-tedavisi.html Sat, 24 Nov 2018 13:15:24 +0000 Aort Anevrizması Bitkisel Tedavisi, başka bir adıyla baloncuk olarak bilinmektedir. Genellikle temiz kan taşıyan damarların genişlemesiyle anlaşılmaktadır. Anevrizmalar genel olarak, aort damarı gibi geniş damarlarda oluşmaktadır Aort Anevrizması Bitkisel Tedavisi, başka bir adıyla baloncuk olarak bilinmektedir. Genellikle temiz kan taşıyan damarların genişlemesiyle anlaşılmaktadır. Anevrizmalar genel olarak, aort damarı gibi geniş damarlarda oluşmaktadır. Fakat orta boy ve küçük damarlarda da oluştuğu görülmektedir. Bazen hiç bir belirti vermeden kanamalarla, dramatik sonuçlanan beyin anevrizmaları yaşanmaktadır. Öksürmeyle, cinsel temasla, ıkınma gibi basıncın artması gibi durumlarda ortaya çıkabilir. 

Aort Anevrizması, enfeksiyona bağlı olarak görülebilmektedir. Kafa travmalarında, travmaya bağlı, kaza sonucu ya da darp sonucunda damar duvarındaki arteriosklerotik veya hipertansif değişiklikler sebebi sonucunda görülebilmektedir. 
Aort Anevrizması  oluşturan faktörler, hipertansiyon, doğum kontrol ilaçları, alkol, kokain ve sigara kullanımı olarak bilinmektedir. Aort anevrizması, kanama sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Ya da yapılan tomografide ve MR sonucunda görülebilmektedir. 

Aort Anevrizması Bitkisel Tedavisi İçin Neler Kullanılabilir

At kestanesi, alıç bitkisi, parahtinsen bitkisi çok iyi gelmektedir. İbrahim Saraçoğlu'nun lahana kürünü, maydanoz kürünü ve sarımsak kürünü üç gün sarımsaklı ve üç gün sarımsaksız olarak uygulandığında faydasını görebilirsiniz.
]]>
Aort Anevrizması https://www.anevrizma.org/aort-anevrizmasi.html Sat, 24 Nov 2018 19:57:39 +0000 Aort anevrizması, vücutta kan akışını sağlayan atardamara aort adı verilir. Aort vücudun en büyük damarıdır. Bazen üzerinde hiçbir belirti vermeden ufak kesecikler oluşabilir ve bazen yine herhangi bir belirti olma Aort anevrizması, vücutta kan akışını sağlayan atardamara aort adı verilir. Aort vücudun en büyük damarıdır. Bazen üzerinde hiçbir belirti vermeden ufak kesecikler oluşabilir ve bazen yine herhangi bir belirti olmaksızın damar genişlemesi görülebilir. Kesecikler ve damar genişlemesi nedeniyle aort anevrizması oluşur. Aort anevrizması, oldukça ciddi olan ve yaşamı tehdit eden bir sorundur. Aort anevrizmasında erken tanı ve tedavinin önemi de büyüktür.

Aort adı verilen damar kalpten çıkan ve vücuda dağılan kanı pompalamakla görevlidir. Aort kalpten çıktığında yaklaşık olarak 2,5 santim çapında olur. Damar ne kadar genişlerse anevrizma gelişme olasılığı o kadar artar. Vücuda bütün kanı aort sağlamaktadır. Bu yönden düşünüldüğünde aort bir nevi ana boru olarak düşünülebilir. Kan devri vücutta ortalama olarak bir dakika sürer. Aortta meydana gelen bir problem kan akışında durmaya neden olabilir. Aortun bir yerinde çatlama ya da kan sızıntısı nedeniyle kan kısa sürede vücuttan dışarı boşalabilir ve bu durumda kan kaybı yaşanarak hayati risk oluşabilir.

Anevrizma, atardamarın duvarında meydana gelen balonlaşma olarak tanımlanır. Fazla genişleyen anevrizma ölümcül kanamalarla birlikte patlayabilir. Anevrizma, kalp, beyin, diz arkası, boyun ya da vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan damarlarda meydana gelebilir. Beyinde oluşan anevrizma patladığında hasta felç kalabilir.

Aort anevrizması nedenleri nelerdir

 • Atardamar içinde kalınlaşma ya da daralma, tıpta ateroskleroz olarak tanımlanır. Ateroskleroz gelişmeye başladığında atardamar duvarlarında kalınlaşma meydana gelir. Duvarda hasar oluşarak normal yapısını kaybeder. Hasarlanmış kısım içinde bulunan kan basıncı gerilir ya da balonlaşabilir. Gerilme ya da oluşan balonlaşma sebebiyle de anevrizma oluşur.
 • Göğüste meydana gelen travma aort anevrizmasına sebep olabilir.
 • Atardamar içinde devamlı kan basıncının yüksek olması aort anevrizması nedenleri arasındadır.
 • Marftan sendromu gibi bir takım hastalıklar anevrizma nedenlerinden biridir. Bu sendroma maruz kalan kişilerde parmaklar ince, boy anormal şekilde uzun olur. Damar yapılarında incelme vardır.
 • Tedavisi yapılmayan cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da aort anevrizması sebepleri arasında yer alır.

Aort anevrizması için kimler risklidir

Aort anevrizmasında kadınlara oranla erkekler daha risklidir. Risk yaş ilerledikçe artar. Daha çok 60 yaşını geçmiş kişilerde oluşur.

Aort anevrizması risk faktörleri nelerdir

 • Atardamarlarda yağ depolanması
 • Aşırı kilolu olmak
 • Sigara içmek
 • Kalp ya da atardamarda başka bir hastalığın olması
 • Bir kaza sonucu göğüs kafesine darbe almak
 • Kontrol altına alınmamış ya da ihmal edilmiş kalıcı yüksek kan basıncı
 • Uyuşturucu madde kullanımı
 • Aort duvarının zayıflamasına neden olan hastalıklar

Aort anevrizması belirtileri nelerdir

Anevrizma belirtileri anevrizmanın yerleşimine, türüne ve patlayıp patlamadığına göre değişir. Bazı durumlarda uzun yıllarca anevrizma herhangi bir belirti vermeden oluşup büyüyebilir.

Abdominal aort anevrizması: Yıllar içinde yavaş şekilde büyüyen ve anevrizma patlayana kadar herhangi bir belirti vermeyen bir türüdür. Bazı durumlarda hastalarda farklı bir muayene anında karında nabız veren bir kitle saptanabilir. Bazı durumlarda, karında kramp tarzı batıcı ağrı, karında günler süren yanıcı ağrı, ayaklarda uyuşukluk ve soğukluk hissi gibi şikayetler yaşanabilir. Anevrizma patlarsa, sırt ağrısı, mide bulantısı ve kusma, baş dönmesi, terleme, ayağa kalkıldığında kalp atışında hızlanma görülebilir. İç kanamaya sebep olduğunda hasta şoka girebilir.

Torasik aort anevrizması: Anevrizma büyüyüp patlayana kadar herhangi bir belirtiye sebep olmaz. Yaratabileceği şikayetler, sırt, göğüs, çene ve boyunda ağrı, ses kısıklığı, nefes almada güçlük ve öksürüktür.

Periferik aort ane]]> Beyin Anevrizma Ameliyatı https://www.anevrizma.org/beyin-anevrizma-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 02:17:31 +0000 Beyin anevrizma ameliyatı; pek çok riski bünyesinde barındıran bir cerrahi müdahaledir. Fakat hastanın yaşı, ciddi sağlık sorunlarının olmaması yine de bu risklerin alınmasını gerekli kıldığı durumlarda doktor tarafı Beyin anevrizma ameliyatı; pek çok riski bünyesinde barındıran bir cerrahi müdahaledir. Fakat hastanın yaşı, ciddi sağlık sorunlarının olmaması yine de bu risklerin alınmasını gerekli kıldığı durumlarda doktor tarafından ameliyat kararı alınabilir. Ameliyat hakkında bilgi vermeden önce beyin anevrizmasının ne olduğunun açıklanması faydalı olacaktır. Beyin anevrizması, beyne kan götüren damarlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Damarlarda içsel ya da dışsal bazı faktörlere bağlı olarak yapısal bozukluklar meydana gelebilir. Bu yapısal bozukluklar kafatasının ve beynin kan dolmasına sebep olacak kadar ciddidir. Bu durum bazen önceden tespit edilebilse de bazı hastalarda ancak kanamadan sonra farkına varılmaktadır. Bu nedenle beyin anevrizma ameliyatının başarıya ulaşması için erken teşhis hayati önem taşımaktadır. 


Beyin anevrizması ve ameliyat:
 • Hastalığın tedavisinde uygulanan tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir. Hasta beyin kanaması geçirmeden evvel teşhis konulmuşsa hastaya en kısa sürede ameliyat günü belirlenir. 
 • Beyin anevrizma ameliyatı genel anestezi uygulamasıyla gerçekleştirilir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi bu ameliyatta da bilinci açık hastanın müdahaleye onay vermesi gerekir. Bu hastanın bir hakkı olduğundan kendine bilgilendirme yapılır ve onay imzası alınır. 
 • Hastanın genel anestezi için anestezi uzmanının muayenesinden geçmesi gerekir. Bunun için kalp, akciğer gibi polikliniklerde muayene edilerek onay alması gerekir. 
 • Ameliyat sabah yapılacaksa gece 00:00'dan sonra bir şey yiyip içmemek gerekir. Hasta uyutulduktan sonra operasyon gerçekleştirilir. Verilecek anestezinin dozu hatanın yaşı, kilosu, ameliyatın süresi ve hastanın sağlık durumuyla yakından ilgilidir. 
 • Beyin anevrizma ameliyatı daha çok açık ameliyat şeklinde gerçekleştirilir. Ancak günümüzde bazı özel durumlarda endovasküler müdahale yöntemi de uygulanmaktadır.
 • Hasta kendine geldikten sonra yoğun bakım servisinde kontrol altında tutulur. Eğer her şey yolunda giderse kısa süre sonra yataklı servis alınır ve sağlık durumuna göre 6-7 gün sonra taburcu edilir.
]]>
Beyin Anevrizma Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci https://www.anevrizma.org/beyin-anevrizma-ameliyati-sonrasi-iyilesme-sureci.html Sun, 25 Nov 2018 17:50:23 +0000 Beyin anevrizma ameliyatı sonrası iyileşme süreci; de tıpkı ameliyat gibi tedavinin önemli bir parçasıdır. Her cerrahi müdahale kendine göre zorluklar taşımaktadır. Fakat beyin anevrizma ameliyatı, birçok ameliyat içinde Beyin anevrizma ameliyatı sonrası iyileşme süreci; de tıpkı ameliyat gibi tedavinin önemli bir parçasıdır. Her cerrahi müdahale kendine göre zorluklar taşımaktadır. Fakat beyin anevrizma ameliyatı, birçok ameliyat içinde oldukça zor olduğu kabul edilen bir ameliyattır. Ameliyatın zorluğu operasyonun gerçekleştirildiği bölgeyle alakalıdır. Bilindiği üzere beyin vücudu kumanda eden konumdadır. Bir çok organ beyinden aldığı komut sayesinde görevlerin yerine getirebilmektedir. Beyinde meydana gelecek en küçük bir hasar başta kas sistemi olmak üzere pek çok organı etkiler. Bu nedenle beyin anevrizma ameliyatının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi çok önemlidir. Beyin anevrizması, beyne kan taşıyan damarlardan kaynaklanan bir hastalıktır. Damarlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak balon, şişlik gibi değişiklikler meydana gelebilir. Bu yapısal bozukluk tedavi edilmediği takdirde ilk etapta beyinde yer alan dokuların işlevlerini etkiler. Bir süre sonra da beyinde daha ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu hastalıkların başında beyin kanaması gelir. Beyin anevrizma hastalığı en çok cerrahi müdahale yoluyla tedavi edilmektedir. Bu nedenle iyileşme süreci biraz uzun sürebilir. Ameliyat 2 yöntemle gerçekleştirilir. Bunlardan birincisi açık beyin ameliyatı diğeriyse kapalı beyin ameliyatıdır. Ameliyat şekline hastanın durumu göz önüne alınarak doktor tarafından karar verilir. Ameliyatın türü iyileşme süresi açısından önem arz etmektedir. 

Beyin anevrizma ameliyatı sonrasında iyileşme süreci:
 • Beyin anevrizma ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilen bir operasyon olduğu için hastanın ayılması için beklenilen sürede bazen endişe yaşanabilir. Hasta ameliyat sonrasında yaklaşık 2 saat içerisinde kendisine gelir. Tabi bu durum daha çok bilinci açık olarak ameliyata alınan hastalar için geçerlidir. Hasta narkozdan ayıldıktan sonra hemen servise alınmaz. Bir süre daha iyi takip edilmesi için yoğun bakım ünitesinde tutulur. 
 • Özellikle  beyin ameliyatı gibi ağrı bir cerrahi müdahale geçiren hastaya çok iyi bakılması iyileşme sürecini hızlandırır. Normal bir beyin anevrizması ameliyatı geçiren hasta için öngörülen iyileşme zamanı 2-3 ay kadardır. Bu süreç içerisinde hastanın eski güç ve kuvvetine kavuşması için sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmesi gerekir. Eğer hastalık beslenme kaynaklı oluşmuşsa artık daha az kalori içeren besinler tercih edilmelidir. 
 • Hasta taburcu edildikten bir süre sonra yürüyüş gibi basit ekzersizleri yapmalıdır. Bu hastanın ameliyat sonrasında iyileşme sürecine katkı sağlar.  
 • Beyin anevrizması ameliyatı sonrasında iyileşme sürecinde bazı semptomların oluşması normal karşılanır. Özellikle dil sürçmesi, gözde kayma, baş dönmesi en sık görülen şikayetlerdir.  
 • Hastanın iyileşme sürecinde sık sık kontrol altında tutulması gerekir. Bunun için doktor tarafından verilen randevular kaçırılmamalıdır. Yine reçete edilen ilaçlar düzenli ve uygun dozda kullanılmalıdır. 
]]>
Dissekan Anevrizma https://www.anevrizma.org/dissekan-anevrizma.html Mon, 26 Nov 2018 08:47:04 +0000 Dissekan anevrizma, dissekan anevrizma semptomların başlangıcı ile ölüm arasındaki sürenin kısa olması ve bu duruma bağlı ölüm oranlarının fazla olması, tanının sık olarak konulamaması nedenleri ile adli tıp Dissekan anevrizma, dissekan anevrizma semptomların başlangıcı ile ölüm arasındaki sürenin kısa olması ve bu duruma bağlı ölüm oranlarının fazla olması, tanının sık olarak konulamaması nedenleri ile adli tıp açısından inceleme konusu oluşturmaktadır. Kardiyovasküler sistem kaynaklı ölüm olayları dışında en fazla görüleni dissekan anevrizmadır. Dissekan anevrizma erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. Temel patolojik değişim daha çok tunia medica da kistik değişiklikler kollajen ve elastik doku yapısında değişimler ile karakterize olmuş dejenerasyondur.

Dissekan anevrizma nedir

Dissekan anevrizma sistolik basıncın artarak, kanın medial tabaka içerisine girmesi ile internal yada eksternal bir ruptür oluncaya kadar damar duvarında intima ve adventisya tabakalarını plan boyunca longitudinal olarak ayırması ile oluşur. Dissekan anevrizma da hiper tansiyon ve kistik mediyal nekroz önemli rol oynar. Hiper tansiyon kistik mediyal nekrozu kolaylaştırarak dissekan anevrizmanın gelişmesine etki eder.

Yapısal kardiyak anomalilerde de dissekan anevrizma izlenir. Ağrı dissekan anevrizmanın çok önemli bir bulgusudur. Ağrı genel olarak göğüs bölgesinde lokalize, çok şiddetli olup yayılarak yer değiştirir. Asendan yada arkus aorttaki disseksiyonda ise ağrı boyun ve çenede hissedilir. Dissekan anevrizma kalp ve aort yetmezliği abdominal yakınmalar ve iskemik periferik nöropati, iskemik paraparezi, parapleji ve şuur bozukluklarına da neden olmaktadır.

Dissekan anevrizma tiplerine göre 3 kısımda incelenir:

 • Tip 1 disseksiyon: aort proksimalinden başlar, ve aorta doğru yayılım gösterir.
 • Tip 2 disseksiyon: çıkan aortta sınırlıdır.
 • Tip 3 disseksiyon: sol subklavyen atrer çıkış yerinde yada distalinde başlayarak distal yönünde ilerler.

Tip 1 ve tip 2 dissekan anevrizma %60 oranlarında tip3 ise %40 oranlarında görülmektedir. Dissekan anevrizma da ani başlayan göğüs ağrısı, şiddetli ve yırtıcı tarzda bir ağrı olup en önemli özelliği yer değiştiriyor olmasıdır.

Dissekan anevrizma kesin tanısında önceleri tek yöntem anjiyografi iken, daha sonra bilgisayarı tomografi, nükleer manyetik rezonans, ve ekokardiyografi sayesinde hastalara daha kolay ve erken tanı koyulabilmektedir. Dissekan anevrizma da ölümden önce tanı konulma oranı %90'ın altındadır. Çünkü tanı yöntemlerine rağmen hastanın ayrıntılı öyküsü de oldukça önem arz etmektedir.   

]]>
Anevrizma Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar https://www.anevrizma.org/anevrizma-ameliyati-sonrasi-komplikasyonlar.html Mon, 26 Nov 2018 15:56:25 +0000 Anevrizma Ameliyatı Sorası Komplikasyonlar, Hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları sorunlara komplikasyon denir. Komplikasyonlar elde olmayan sebeplerden dolayı aniden oluşabilir. Genellikle hasta tarafından doktoru ya Anevrizma Ameliyatı Sorası Komplikasyonlar, Hastaların ameliyat sonrası yaşadıkları sorunlara komplikasyon denir. Komplikasyonlar elde olmayan sebeplerden dolayı aniden oluşabilir. Genellikle hasta tarafından doktoru yanlış ya da eksik bilgilendirme sonucunda olmaktadır. Komplikasyonlar daha çok ameliyat sonrasında oluşur. Ayrıca merkez ve hekim ihmalleri de bazı durumlarda komplikasyonlara sebep olabilir.

Anevrizma Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar Sebepleri

 • Ameliyat olacak kişinin yaşının dikkate alınmaması, komplikasyona etken olabilir. 
 • Ameliyata girmeden önce yapılan hazırlıkların eksik yapılması.
 • Ameliyatın yapılış şekli ve hastane personelinin yetersiz hizmeti sorun yaratabilir.
 • Hasta sigara kullanıyor olması etken olabilir.
 • Ameliyat olacak hastanın, varsa kullandığı ilaçları doktoruna bildirmemesi etkin olabilir.
 • Hastada kalp yetmezliği, şeker veya akciğer hastalığının olduğunun doktora bildirilmemesi
 • Böbrek yetmezliği rahatsızlığının olması etkendir.

Komplikasyona sebep olan etkenler, çok iyi anlatılır ve bilinirse bu tür sorunlarla karşılaşılmaz. Hasta ameliyat olduktan 2 gün sonra, ateşlenirse sorun var demektir. Hasta ameliyat sonrası, kendini halsiz hissetmesi, kanama başlaması, şişlikler oluşması ve mide bulantısı gibi belirtiler gördüğü zaman, hiç vakit kaybetmeden doktoruna danışması gerekir. Çünkü bu komplikasyonlar hastanın sağlığını tehlikeye atabilir.   

]]>
Aort Anevrizması Ameliyatı https://www.anevrizma.org/aort-anevrizmasi-ameliyati.html Tue, 27 Nov 2018 03:11:21 +0000 Aort Anevrizması Ameliyatı, Kalpten gelen temiz kanın vücudumuza yayılmasını sağlayan bir ana damar olan aort damarının balonlaşıp genişlemesi anlamına gelen aort anevrizması genellikle aortun karın içindeki kısmında görü Aort Anevrizması Ameliyatı, Kalpten gelen temiz kanın vücudumuza yayılmasını sağlayan bir ana damar olan aort damarının balonlaşıp genişlemesi anlamına gelen aort anevrizması genellikle aortun karın içindeki kısmında görülür. Aynı zamanda aortun herhangi bir bölgesinde de ortaya çıkabilen Aort anevrizması durumunda damar çapı normal halinden 3 cm nin üzerine çıkarak genişler. Bu durumda balonlaşmış damar patlayabilir ve bu da kanın boşluğa dolması nedeniyle kişinin hayatını tehdit edebilir. Aort anevrizması oldukça ciddi bir durumdur ve aort anevrizmasında baloncuğun patlaması durumunda ölüm riski oldukça yüksektir. Bu nedenle bu durumun damar patlamadan önce tespit edilmesi yapılan cerrahide ölüm riskini büyük bir oranda azaltmaktadır. Erken dönemde uygulanan aort anevrizması ameliyatı ile hastanın iyileşme olasılığı oldukça fazladır.

Aort anevrizması ameliyatı, damarda patlama olmuş ve kanamanın meydana geldiği durumlarda ve damarı genişlemiş fakat henüz patlamamış olan kişilere uygulanır. Genellikle 50 yaş üstünde olan kişilerde oldukça yaygın görülen aort anevrizması için aşırı sigara tüketimi de büyük bir risk taşır. Bununla beraber genetik faktörlerde aort anevrizmasına neden olabilir. Aort anevrizmasında oluşan baloncuk patlayana kadar kişi de hiçbir belirti göstermez. Erken teşhis edilen aort anevrizması ameliyatı hayat kurtaracağı için özellikle de 50 yaş üzerinde ve risk faktörü taşıyan kişilerin hiçbir belirti olmasa bile tarama yapılmasında fayda vardır. Çünkü patlama olasılığı olan aort anevrizmasının tespit edilmesi ve aort anevrizma ameliyatının erken dönemde yapılması ile hastanın hayata tutunması mümkündür.

Aort anevrizma ameliyatı yöntemleri, açık cerrahi ve kapalı cerrahi olmak üzere iki çeşit yöntem ile yapılan aort anevrizma ameliyatı baloncuğun oluştuğu damar, damarın genişliğini, kanama yapıp yapmadığına göre değişik tekniklerle yapılabilir. Aort anevrizma ameliyatından önce bilgisayarlı tomografi, ultrasonografik ve manyetik rezonans gibi görüntüleme teknikleri ile anevrizmanın yeri ve genişliği tespit edilir ve ameliyattan önce kan kaybı çok ise ve aort anevrizma ameliyatı oldukça büyük bir ameliyat olduğu için bir kaç ünite kan plazma hazır edilir. Hastaya ameliyattan önce bir gece önce aç kalması gönderildikten sonra hasta ameliyata alınır. 

Açık aort anevrizma ameliyatı, genel anestezi altında öncelikle hastanın karnı açılır ve özel üretilmiş aletlerle damardaki kanama durdurulduktan sonra anevrizma açılır ve yerine sentetik yapıda bir damar dikilir. Bu ameliyat sonrasında hastalık tekrarlamadan kişi uzun yıllar bocunca sağlıklı yaşayabilir.

Kapalı aort anevrizma ameliyatı, bu yöntem hastanın karın bölgesi açılmadan kasık bölgesinden ufak kesiler yapılarak uygulanır. Bu kesilerden sentetik damarlar stent ve balon tekniği ile aort damarının içine yerleştirilir. Bu teknik ile damarın patlama olasılığı giderilmiş olur ve bu ameliyat tekniğinden sonra hasta açık yapılan aort anevrizma ameliyatına göre normal hayatına daha kısa zamanda geri döner.
]]>
Anevrizma Ameliyatı Sonrası Bilinç Kaybı https://www.anevrizma.org/anevrizma-ameliyati-sonrasi-bilinc-kaybi.html Tue, 27 Nov 2018 17:24:29 +0000 Anevrizma Ameliyatı Sonrası Bilinç Kaybı, beyin alanında yer alan damarların birtakım nedenlerden ötürü hasar görüp şişlik sorunu oluşturarak patlaması çevresinde bulunan dokulara zarar verdişi için cerrahi operasyonu gerekt Anevrizma Ameliyatı Sonrası Bilinç Kaybı, beyin alanında yer alan damarların birtakım nedenlerden ötürü hasar görüp şişlik sorunu oluşturarak patlaması çevresinde bulunan dokulara zarar verdişi için cerrahi operasyonu gerektirir. Bu durumda ameliyat sonrasında bilinç kaybı probleminin meydana gelme olasılığı yüksektir. Beyin bölgesinde oluşan bu sağlık sorunu son derece ciddi niteliklidir. Damar tıkanıklığı ile oluşan şişlika yapılanmasının son aşamaya gelmesiyle birlikte kan birikimi başlar. Hal böyle olunca can kaybı riskini tetikler. Anevrizma ameliyatı sonrası bilinç kaybı geçici veya kalıcı olabilmektedir. Bu noktada geç teşhis konulmuş ise adı geçen rahatsızlığın ameliyatı sonrasında oluşan hafıza kaybı net bir şekilde oluşur. Öte yandan yaş, kilo ve kalıtsal özelliklerin varlığı da bu sorunu tetikler.

Anevrizma Ameliyatı Sonrası Bilinç Kaybı Nasıl Engellenir

Vücudun en hassas yapılı organları içerisinde yer alan beyin kısmı anevrizma ameliyatına maruz kaldığında vücut direnci düşüş gösterir. Bununla birlikte kafa tasındaki kan birikimi bilinç kaybına yol açar. Anevrizma ameliyatı sonrası bilinç kaybı problemini engellenme hususunda cerrahi müdahaleyi gerçekleştiren doktorun dikkatli bir şekilde ameliyatını tamamlayıp sonrasında oluabilevek ödem, enfeksiyon ve yara gibi oluşumların önüne geçebilmek adına ciddi anlamda bir sağlkk programı hazırlamalıdır. Bahse konu olan bu ameliyat sonrasında bilincin yitirilmemesi için doktor önerisi ile temin edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı, bir süre yatak istirahatinin sağlanması, bir müddet spor faaliyetlerinden uzak durulması, stresin hayattan çıkarılması ve vücut direncini arttıracak organik beain maddelerinin tüketilmesi bilinç kaybı engellenir.
]]>
Abdominal Aort Anevrizması https://www.anevrizma.org/abdominal-aort-anevrizmasi.html Tue, 27 Nov 2018 18:41:32 +0000 Abdominal Aort Anevrizması; abdominal dediğimiz karın bölgesi olup, burada ki kalpten çıkan atardamara ise abdominal aort denilmektedir. Abdominal aort anevrizması dediğimiz olaya bir nevi balonlaşma diyebiliriz. Bu olayda aort atar d Abdominal Aort Anevrizması; abdominal dediğimiz karın bölgesi olup, burada ki kalpten çıkan atardamara ise abdominal aort denilmektedir. Abdominal aort anevrizması dediğimiz olaya bir nevi balonlaşma diyebiliriz. Bu olayda aort atar damarı, damar duvarı özelliğini yitirip esnekliğini kaybetmesine bağlı olarak damar duvarı genişleyip balonlaşır. Bu olaya da abdominal aort anevrizması denilmektedir. Abdominal aort anevrizmasının oluşmasında bir çok neden vardır ama genellikle kan basıncı ile alakalı durumlar önemli nedenlerdir. 

Abdominal aort anevrizması oluşma nedenleri; 
 • Hipertansiyon (yüksek tansiyon)
 • Ateroskleroz olguları (kireçlenme)
 • İnflamasyonlar (yangısal enfeksiyonlar)
 • Genetik faktörler
 • Bazı ilaç ve kimyasallar 
Abdominal aort anevrizması olayları yüksek kan basıncına bağlı olarak gelişmesi muhtemeldir. Hipertansiyon gibi durumlar kan basıncını arttırmakta ve aort damar duvarlarına baskı yapmaktadır. Artan sürekli baskılar sonucu aort damar duvarı esnekliğini kaybetmeye başlar ve zamanla genişleyip baloncuk yapar. Yüksek basıncı artıran ilaçlar, kimyasal, genetik faktörler karın bölgesin abdominal aort anevrizmasını şekillendirmektedirler. Abdominal aort anevrizması'na neden olan inflamasyonlu (yangısal) enfeksiyonlarda büyük sebep oluşturmaktadır.  

Abdominal aort anevrizması şekillenmesinde görülen belirtiler;
 • Karın içerisinde bele doğru yayılan devamlı ve rahatsız edici ağrı oluşumu görülür.
 • Karın bölgesinde dışarıdan fark edilebilir titreme ve kasılmalar şekillenir. 
 • El ile karın bölgesi üzerinde gezdirildiğinde sanki top vuruluyormuş hissi duyulur. 
 • Bu saydığımız belirtiler ileri derece olgularda oluşur, ilk aşamalarda hasta genelde hiç bir belirdi hissetmez. 
Abdominal aort anevrizması genelikle röntgen ve ultrason bulgular ile belirlenir. Abdominal aort anevrizmaları genellikle böbrek altında böbrek damarı çıktıktan sonraki bölümlerde oluşur. İkinci sıklıkla görülen bölge ise asendan dediğimiz kalpden aort damarının çıkıp karın bölgesine doğru yöneldiği kısımda görülmektedir. Böbrek ve kalp çıkış damarlarında görülme sıklığı, bu damarlardaki kan basıncın yüksek olması ve bazı faktörlere bağlı olarak bu damarların duvarlarının sağlamlığının bozulmasından kaynaklıdır. Abdominal aort anevrizması şekillenmiş olgularda tedavi, damarın genişlemesine göre yapılır. Her damar için tedavi edilecek çap (genişlik) uzunluğu farklılık göstermektedir. Abdominal aort anevrizmaların da damar çapı 5.5 santimetre genişlikte olduklarında tedavi edilir. Anevrizma 5.5 santimetreden daha kısa çap genişlemede ise genellikle 6-12 ay arası bir takip süreci başlatılır ve olgu ilerlerse tedavi süreci başlatılır.

Abdominal aort anevrizması tedavi yöntemleri;
 • Medikal tedavi
 • Ameliyat
 • Anjiyografi yöntemi 
Abdominal aort anevrizması tedavi yönteminde operatif müdahaleden önce medikal tedavi ile ilaç uygulamasına başlatılıp hastanın kan basıncı dengede tutulması amaçlanır. Aort anevrizmasında ameliyata karar verilmiş ise, anevrizma şekillenmiş damar kısımı değiştirilir. Anjiyografi yöntemi ise bacak damarlarından girilip anevrizma oluşmuş kısıma stentgreft uygulaması yapılarak damar duvarı onarılır. 
]]>
Asendan Aort Anevrizması https://www.anevrizma.org/asendan-aort-anevrizmasi.html Wed, 28 Nov 2018 13:06:11 +0000 Asendan Aort Anevrizması, Aort damarının yapısında oluşan balonlaşma olarak tanımlanabilir. Asendan terimi, vücudun sağ tarafında bağırsaklardan yukarıya doğru çıkan kolon kısmı olarak tanımlanır. Aort atardamarı kanın Asendan Aort Anevrizması, Aort damarının yapısında oluşan balonlaşma olarak tanımlanabilir. Asendan terimi, vücudun sağ tarafında bağırsaklardan yukarıya doğru çıkan kolon kısmı olarak tanımlanır. Aort atardamarı kanın tüm vücuda dağıtan ana atardamardır. Bu atardamar kalpten çıktıktan sonra vücudun her tarafına dağılır. Bu kadar yaygınlık gösteren başka bir damar yapısı yoktur. Damardaki genişleme oranına paralel olarak damarda anevrizma oluşması riski de artmaktadır. Anevrizmada oluşan normal olmayan balonlaşmalar kalp, beyin, diz arkası, dalak ve vücutta herhangi bir bölümdeki damarlarda meydana gelebilir. 

Asendan aort anevrizması taraması ve önemi

Anevrizmaların patlaması hayati tehlike yaratır. Erken teşhis ve medikal müdahaleler anevrizmaların büyük kısmının önlenebilmesinde önemli etkiye sahiptirler. Anevrizma taraması bu açıdan büyük önem taşır çünkü anevrizmalar herhangi bir belirtiye neden olmadan gelişerek büyüyebilirler. Eğer kişide anevrizma oluşması riski varsa taramaların yapılması daha büyük önem taşır hale gelir.

Asendan aort anevrizması oluşma nedenleri
 • Atardamarlardaki kalınlaşma ve daralmalar atardamar duvarlarının kalınlaşmasına ve hasar görmelerine yol açar. Hasar gören bu kısımlarda kanın basıncı etkisi ile anevrizma meydana gelebilir.
 • Atardamar içinde devamlı biçimde yüksek kan basıncı olması anevrizma oluşumlarına yol açar.
 • Göğüs kısmında herhangi bir nedenden dolayı travma oluşması balonlaşmaya neden olabilir.
 • Nadiren de olsa cinsel olarak bulaşabilen sifilis denilen enfeksiyon yada tıbbi olarak marfan sendromu olarak adlandırılan hastalık anevrizmaya neden olabilir.
Asendan aort anevrizması risk faktörleri
 • Atardamarlar içinde yağ depolanması durumu olanlar
 • Sigara tüketenler
 • Obezite varlığı ya da aşırı kilolu olanlar
 • Aort atardamarlarının duvarının zayıflamasına neden olan hastalıkları olanlar
 • Kalp hastalığı ya da atardamarlarının diğer hastalıklar için geçmişi olanlar
 • Trafik kazasında ya da başka şekilde göğüs kısmına darbe alıp travma yaşayanlar
 • 35 yaş ile 60 yaş arası yüksek kalıcı kan basıncı
 • Kokain ve benzeri uyarıcı özelliği olan ilaç kullananlar
Anevrizmaların çoğu kişide herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bu durum sonuçta anevrizmaların yıllarca büyüyerek gelişme göstermelerine neden olur. Bazı durumlarda hastanın karın bölgesinde nabız veren bir kitle varlığı belirlenebilir. Eğer bu kitle sırtta, karnın kenar kısımlarında batma şeklinde ağrı gibi şikayetlere neden olabilir. Asendan aort anevrizması rutin olarak yapılan fiziksel muayene esnasında şans eseri teşhis edilebilir. Sık olarak karın ağrısı ya da göğüste ağrı şikayetleri ultrason sırasında bulunmalarını sağlayabilir.
]]>
Asendan Aort Anevrizması Ameliyatı https://www.anevrizma.org/asendan-aort-anevrizmasi-ameliyati.html Thu, 29 Nov 2018 01:41:59 +0000 Asendan Aort anevrizması ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken kalp hastalıkları üzerine yapılan ameliyat işlemidir. Genellikle yüksek tansiyonlu ve sigara kullanan kişilerde sıklıkla rastlanan proble Asendan Aort anevrizması ameliyatı, sık karşılaşılan şikayetler içerisinde yer alırken kalp hastalıkları üzerine yapılan ameliyat işlemidir. Genellikle yüksek tansiyonlu ve sigara kullanan kişilerde sıklıkla rastlanan problemler içerisinde yer alırken, kalp kapağında bulunan bozukluk ile ortaya çıkar. Hastalarda ses kısıklığı, öksürük gibi belirtilerle ortaya çıkarken, kalp için uygulanan araştırmalar üzerine ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu süreç içerisinde hastada karın ağrısı, hazımsızlık, damar tıkanıklığı gibi problemlerin oluşmasına sebebiyet verirken vakit kaybedilmeden cerrahi yöntem ile bu sıkıntının ortadan kaldırılması gerekir.

Asendan Aort anevrizması ameliyatı

Cerrahi yöntem kullanılarak açık kalp ameliyatı uygulanır. Bu süreç içerisinde hasta genel anestezi işlemi içerisinde uyutularak göğsünün ön bölümünden kesik açılarak Aort damarına ulaşılması sağlanır. İşlem gerçekleştirilirken kalbin durdurulması sağlanarak, Aort kapakta oluşan problemin ve genişleyen damarın giderilmesi için sentetik damar ile hasarlı damar değiştirilir. Benthall prosedürü ismi ile tanımlanan bu ameliyat 6 saat sürerken; oldukça dikkat gerektiren uygulamadır. Ameliyat ile kalp üzerinde bulunan problemlerin giderilmesi gerçekleştirilir. genişleyen bütün damarların değiştirilmesinin ardından oluşan kesiğin kapatılması ile tedaviye devam edilir. Genellikle hastada damar daralması bulunuyor ise kapalı yöntem kullanılarak ameliyat gerçekleştirilirken; anjiyografi yöntemi kullanılarak stent yerleştirilmesi sağlanır. Lokal anestezi uygulanarak 2 saatlik süren işlemde hastada bulunan kapalı damarların tedavisi gerçekleştirilir. Hasta bulunan bulgular lokal anestezi ile kapalı ameliyatı uygun değilse açık ameliyat teknikleri kullanılarak genişleyen damarın çıkartılması sağlanır. Asendon Aort Anevrizma ameliyatı birden fazla bölgede bulunan damar genişlemelerinin giderilmesi için gerçekleştirilecek en uygun tedavi şeklidir. 

Açık ameliyat olması bakımından oldukça risk içerdiği için hastalığının gerekli tedavisinin yapılması için belirli süre hastanede yatması gerekir. Yaranın enfeksiyon kapmaması için hastaya antibiyotik uygulaması verirken, bu süreç içerisinde taburcu gerçekleştirildikten sonra hastanın steril bir ortamda bakımının yapılmaya devam edilmesi gerekir. Özellikle belirli aralıklar ile pansuman yapılması ile hijyen sağlanması son derece önemlidir. Hastanın kullandığı kıyafetlerin temizliğinin dikkatli şekilde yapılması ve ütülenerek hastaya giydirilmesi son derece önemlidir. Aksi halde yaranın iltihap kapmasına neden olduğu için istenmeyen sonuçlara neden olabilir asendan. Asendon  Aort Anevrizması ameliyatı kalpte bulunan problemlerin giderilmesi için uygulanırken; risk içerdiği için uzman kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir.
]]>
Sakküler Anevrizma https://www.anevrizma.org/sakkuler-anevrizma.html Thu, 29 Nov 2018 10:26:11 +0000 Sakküler Anevrizma, beyin atardamarında bulunan sıkıntı sonucu ortaya çıkması ile meydana gelirken, beyin Anevrizma çeşitleri içerisinde yer alır. En sık görülen anevrizma çeşitleri içerisinde bulunurken; beyin içerisinde bu Sakküler Anevrizma, beyin atardamarında bulunan sıkıntı sonucu ortaya çıkması ile meydana gelirken, beyin Anevrizma çeşitleri içerisinde yer alır. En sık görülen anevrizma çeşitleri içerisinde bulunurken; beyin içerisinde bulunan büyük damarların çatallanması sonucunda meydana gelir. Bu sebepten dolayı beyin içerisinde basınca maruz kalınması sonucu damar duvarlarında hasar oluşması ile balonlaşma meydana getirir. Sakküler anevrizma zaman içerisinde gelişirken; yırtılmaya neden olur. Yaş ile birlikte artma gözlenir. Özellikle ileri yaşta bulunan kişilerde damar yapısındaki bozukluklar sebebiyle duvar içerisinde bulunan esnekliğin giderilmesi ile sakküler Anevrizma etkisini artırır.

Sakküler anevrizma nedenleri

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıktığı belirtilirken genellikle 60 yaş kişilerde, erkek ve kadınlarda daha fazla görüldüğü belirtilmektedir. Aile içerisinde Anevrizma bulunan kişilerin risk altında bulunduğu belirtilirken sakküler anevrizma dışında başka beyin anevrizmaları ile birlikte şiddetini artırdığı ve riskinin çoğaldı belirtilmektedir. Özellikle sigara kullanan kişilerde nikotin kullanımı sebebiyle artarken; şeker hastalığı, hipertansiyon, genetik yatkınlık, aşırı kullanılan alkol, kan damarlarında oluşan hasar sebebiyle ve bazı enfeksiyonlar sonucunda sakküler anevrizma oluşması gözlenir.

Sakküler anevrizma belirtileri

Oldukça tehlikeli olması sebebiyle oluşan bulgularda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü yapılması gerekir. Bu süreç içerisindeki şiddetli baş ağrısı meydana gelirken, belirli bölgede ve sürekli tekrar eden ağrılar ile ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde hastada kusma, mide bulantısı, ensede sertlik, gözde görme bozukluğu, çift görme, bulanık görme, hastanın ışığa karşı hassasiyeti, his kaybı gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu süreç içerisinde hastada şiddetli uyuşukluk ve halsizlik meydana gelirken; gerekli tetkikleri ile sakküler anevrizmanın boyutunun ve etkilerinin araştırılması gerekir.

Sakküler anevrizma tanı ve tedavi

Hastada bulunan şikayetler üzerine hastanın kontrollerinin yapılması için beyin ve sinir cerrahinin uyguladığı muayene doğrultusunda uygulanan testler ile anevrizmanın varlığı belirlenir. Beyin anjiyografisi uygulanır. Bunun yanı sıra bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemi ile beyin içerisinde bulunan damarlarının görüntülenmesi sağlanır. Anevrizmanın yeri ve büyüklüğüne göre tedavi gerçekleştirilirken; Anevrizma küçük ve kanama riski bulunmuyor ise takip yapılarak hastada bulunan bulguların etkileri takip edilir. 

Sakküler Anevrizma gereğinden büyük ve riskli bir bölümde ise cerrahi yöntem kullanılarak bu bölümden çıkartılır. Genel anestezi işlemi içerisinde gerçekleştirilirken beyin  içerisinde bıraktığı hasara göre işleme devam edilir. Hastanın belirli süre hastanede kalması sonrasında taburcu edilmesinin ardından sakküler anevrizmanın beyin içerisinde bıraktığı hasarın takip edilmesi için gerekli tetkikler ve kontrollere devam edilmesi sağlanır. Tekrar etme olasılığı bulunduğu için hastanın takibi son derece önemlidir.
]]>
Anevrizma Ameliyatı Sonrası Hafıza Kaybı https://www.anevrizma.org/anevrizma-ameliyati-sonrasi-hafiza-kaybi.html Fri, 30 Nov 2018 09:13:32 +0000 Anevrizma Ameliyatı Sonrası Hafıza Kaybı, beyin duvarında anormal durumların olmasıyla birlikte kan damarları tıkanıp beraberinde şişlik oluşumunu meydana getirir. Hal böyle olunca anevrizma ameliyatı gerçekleştirilerek tedavi Anevrizma Ameliyatı Sonrası Hafıza Kaybı, beyin duvarında anormal durumların olmasıyla birlikte kan damarları tıkanıp beraberinde şişlik oluşumunu meydana getirir. Hal böyle olunca anevrizma ameliyatı gerçekleştirilerek tedavi süreci başlatılır. Bu noktada cerrahi operasyon sonrasında hassas bir yapıya sahip beyin bölümü direncini kaybederek geçici veya kalıcı bir şekilde hafıza kaybına sebebiyet verir. Kan akış hızı normal seviyesine ulaşmadığında ciddi sağlık probleminin oluşmasına mahal verir. 

Beyinde yer alan damarların tıkanık hale gelmesinin altında yatan birçok etken vardır. Bunlar; Kan ve damar yolu rahatsızlıkları, ödem, kafa tası yaralanmaları ve kanser gibi ciddi hastalıkların varlığı ile yüz gösterir. Hekim muayenesi ile teşhis edilen bu rahatsızlıklar birtakım testlerin yapılması sonucu bahse konu olan beyin içi hastalığının bir an önce ortadan kaldırılmasına yönelik anevrizma ameliyatı sonrası hafıza kaybı problemine zemin hazırlar.

Anevrizma Ameliyatı Sonrası Hafıza Kaybı Nasıl Tedavi Edilir

Sağlık bakımından oldukça önemli bir organ olan beyin kısmı damar şişlikleriyle ilgili kan birikimi rahatsızlığına maruz kaldığında anevrizma ameliyatı yapılmaktadır. Bu hususta doktor gerekli gördüyse cerrahi müdahale başlatılır. Aksi halde hassas bir yapıya sahip beyin kapsamına herhangi bir tıbbi temasta bulunulması sakıncalıdır. 

Anevrizma ameliyatı sonrası hafıza kaybının tedavi edilmesi cerrahi operasyonu yapan hekim tarafından gerçekleştirilir. Bu hususta önerilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması ile birlikte özellikle belli bir süre yatak istirahatinin yapılması son derece önemlidir. Bunun yanı sıra ani ve hızla yapılan hareketlerden kaçınılması, stresten uzak durulması, ağır yük taşımamak, bir müddet spor faaliyetlerinin yapılmaması ve bol sıvı tüketimi vücut direncinin artışına yönelik fayda sağlayarak hafıza kaybı sorununun önüne geçer. Ayrıca dengeli ve sağlıklı beslenmek bu rahatsızlığın kısa sürede tedavi edilmesi için önem teşkil eder.
]]>
Kalp Anevrizma https://www.anevrizma.org/kalp-anevrizma.html Fri, 30 Nov 2018 10:34:31 +0000 Kalp Anevrizma: Kalp vücudun en önemli organlarından olduğu için dikkat edilmelidir. İnsanın yaşamasını ve hayati görevlerini yerine getirmesini sağlayan kalptir. O yüzden kalbin durması veya kalp de oluşan herhangi bir rahatsı Kalp Anevrizma: Kalp vücudun en önemli organlarından olduğu için dikkat edilmelidir. İnsanın yaşamasını ve hayati görevlerini yerine getirmesini sağlayan kalptir. O yüzden kalbin durması veya kalp de oluşan herhangi bir rahatsızlık hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Kalp anevrizması kalp da bulunan atardamarların normal damarların çapından büyüyerek şişip ve baloncuk oluşturmasına kalp anevrizması denilir. Ve kalp için önemli bir rahatsızlıktır. Kalp de sıkışma veya nefes almak da zorlanma olduğu zaman hemen uzman doktora başvurulmalıdır. Kalpte oluşan anevrizmalar çok farklı şekilde meydana gelebilir. Hastada bulunan yüksek tansiyon, kireçlenme, enfeksiyon ve bağ dokusu hastalıkları kalp de anevrizma oluşmasına sebep olur.  

Kalp Anevrizma nedenleri;
 • Yüksek tansiyon hastalığı olan kişilerde kalp anevrizması daha sık görülür. Yüksek tansiyon tuz ve yağ tüketimi çok tüketen kişilerde görülür. Bu da kalp deki damarların tıkanmasına sebep olur ve dikkat edilmezse zamanla kalp anevrizması görülür.
 • Kalbin içerisinde damar duvarı adı verilen bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde enfeksiyon ve kireçlenme olduğu zaman damarlar şişmeye başlar ve kalp anevrizması görülür.
 • Kimi kişilerin damar duvarı genlerden gelen bozukluklardan kaynaklı olduğu için kalp anevrizması doğuşta görülebilir.
 • Sigara ve alkol kalpte ki rahatsızlıkların oluşmasına en büyük etkendir. Yapısında bulundurduğu nikotin kalpte ki damarlara ciddi anlamda zarar verdiği için tıkanıklığa sebep olur. Kalpte tıkanan damarlarda bir süre sonra şişer ve kalp anevrizması görülmeye başlanır.
 • Kalp anevrizması yaş gittikçe de görülmeye başlanır. Genellikle 60 yaş üstü insanlarda meydana gelmeye başlar. 
Kalp anevrizma tedavisi;

Kalp anevrizması teşhisi konulan hastaya ilk olarak tıbbi müdahale uygulanır. Yani uzman doktorlar tarafından tansiyonu kontrol altına alınır. Tansiyon yükselmesinde hastanın hayati tehlikesi olduğu için sık sık ölçülmelidir. 
Kalp anevrizması olan damarlara basınç yapılır. Her basınç yapıldığı zaman hastanın damarları şişmeye devam eder. Bu basıncı düşürmek içinde hastanın kan değerleri kontrol edilir. Ve basıncın düşürülmesi için tıbbi müdahale edilir.
]]>
Mikotik Anevrizma https://www.anevrizma.org/mikotik-anevrizma.html Sat, 01 Dec 2018 07:29:24 +0000 Mikotik Anevrizma, beyin alanından kan damarlarının işlevini kaybedip bakteri ve virüslerin tahribatına maruz kalarak şişlik oluşumu ile meydana gelmesinden kaynaklanan rahatsızlıktır. Enfeksiyon problemi oluştuğunda beyindeki do Mikotik Anevrizma, beyin alanından kan damarlarının işlevini kaybedip bakteri ve virüslerin tahribatına maruz kalarak şişlik oluşumu ile meydana gelmesinden kaynaklanan rahatsızlıktır. Enfeksiyon problemi oluştuğunda beyindeki doku hücreleri anormal bir yapıya bürünür. Hal böyle olunca kafa tası boşluk alanlarında kan birikimi başlar. Bu durum mikotik anevrizma hastalığına zemin hazırlar. Hayati yaşam tehlikesi yaratan söz konusu bu rahatsızlık erken teşhisle tedavisi mümkündür. Fakat ilerleme göstermişse beraberinde bilinç kaybı, görme duyusunda hasar ve harekette kontrolü sağlayamama gibi sorunları oluşturur.

Mikotik anevrizma rahatsızlığı baş ağrısı, burundan sürekli sıvı akımı, saç dökülmesi, işitme kaybı ve nefes almada güçlük gibi problemlerin oluşmasına neden olur. Bakteriyel mantarların beyin duvarında yer edinmesi bahse konu olan bu sağlık sorununu tetikleyerek can kaybına dahi mahal verebilir. Adı geçen hastalığın daha fazla tahribata yol açmaması için ihmal etmeden derhal hekime başvuru yapılıp doğru tanının konulup tedavi sürecinin başlatılması oldukça önemlidir.

Mikotik Anevrizma Tedavisi

Bağışıklık sistemi dirençsiz olan bünyeler mikotik anevrizma rahatsızlığına daima açıktır. Her yaştan insanda görülme olasılığı yüksek olan bu sağlık problemi hassas yapılı beyin organında yerleşim kurduğu için ciddi niteliklidir. Bu hususta anormal bir durum sonrası beyine yönelik farklı tepkiler yüz gösteriyor ise mutlaka doktora başvuru yapmak gerekir. Bazı tahlillerin analiz edilmesiyle saptanan mikotik anevrizma rahatsızlığı cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Ancak bu noktada ilerleme aşamasının ne durumda olduğu son derece önemlidir. Evresini tamamlayan ve beyin hücrelerine ciddi anlamda hasar veren bakteri ve virüsleri ortadan kaldırmak kolay olmadığından mikotik anevrizma ameliyatının olumsuz sonuç verme olasılığı da vardır. Riskli operasyonlar içerisinde yer alan bu rahatsızlığın tedavisine yönelik hekimin önerdiği ilaçların düzenli olarak kullanımı, stresten uzak durulması ve sağlıklı beslenme koşullarının sağlanması gibi etkenler tedavi açısından fayda sağlamaya yöneliktir.
]]>
Kalp Anevrizma Ameliyatı https://www.anevrizma.org/kalp-anevrizma-ameliyati.html Sun, 02 Dec 2018 06:34:37 +0000 Kalp Anevrizma Ameliyatı, aort damarı aynı bir su borusu gibi vücut içerisinde kan akışının gidiş gelişini sağlayan ana damara verilen isimdir. İnsan vücudunun en büyük damarı olan aort herhangi bir belirti göstermeden meydan Kalp Anevrizma Ameliyatı, aort damarı aynı bir su borusu gibi vücut içerisinde kan akışının gidiş gelişini sağlayan ana damara verilen isimdir. İnsan vücudunun en büyük damarı olan aort herhangi bir belirti göstermeden meydana gelen kesecikler ile damar genişlemesi sonucunda kalp anevrizması ortaya çıkar. Kalp anevrizması sanki her an patlamaya hazır bir durumda olan bomba gibi insanların hayatlarını tehdit eden çok ciddi bir rahatsızlıktır. Bunun için kalp anevrizması hastalığının hem teşhisi hem de tedavisi büyük hayati önem taşımaktadır. İnsan vücudunda mevcut olan kanın bütün kontrolü aort damarının elindedir. Bu nedenle insan vücudunun ana borusu gibidir. İnsanların vücudundaki bütün kanın devri yaklaşık olarak 1 dakika kadar sürmektedir. Aort damarında meydana gelen bir problem insanlar için büyük hayati önem taşımaktadır. Çünkü aort damarındaki kan akışında durma, bütün vücudun kan akışının durmasına yol açabilir. Hatta aort damarının belli bir bölümünde çatlamalar ya da kan sızması oluşabilir. Bu durum sonucunda anevrizma sebebi ile vücuttaki kan ani boşalma yaparak kişinin hayatını kaybetmesine yol açabilir.

Kalp Anevrizma Ameliyatı Nasıl Yapılır, genellikle herhangi bir ağrıya sebep olmayan küçük kalp anevrizmalar doktor tarafından takibi yapılarak tedavi edilirler. Ancak diğer kalp anevrizmaları meydana gelebilecek olan komplikasyonların engellemesi için mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Kalp anevrizma tedavisi iki şekilde yapılmaktadır, bunlar cerrahi ve ilaç tedavisidir. Kalp anevrizmasının tedavisinde kullanılan ilaç çoğunlukla cerrahiden önce ya da cerrahiden sonra kullanılır. Kalp anevrizma ameliyatı işlemin boyutuna göre farklılık göstermektedir. Bu ameliyattaki temel amaç ölü olan dokuların yerinden alınarak yerine sağlam duvarların bir arada olabileceği şekilde dikilmesidir. Bu duruma "primer onarım" ismi verilmektedir. Büyük kalp anevrizma ameliyatında "dor onarım" ismi ile bilinen plasti tekniği ameliyat esnasında hastaya uygulanmaktadır. Bu teknik özellikle sağlan olan duvarlar birbiriyle dikilerek sağla duvar oluşturmak için yapılmaktadır. Bu tekniğin avantajı kalbin kendi normal olan geometrisine uyumlu olarak çalışmasını sağlamasıdır. 
]]>
İntrakranial Anevrizma https://www.anevrizma.org/intrakranial-anevrizma.html Sun, 02 Dec 2018 15:32:30 +0000 İntrakranial Anevrizma, Serebral arterlerin normal boyutundan aşırı derecede genişlemesi sonucu karakterize olması durumu olan intrakranial anevrizma türü genellikle doğuştan olur ve zaman içerisinde değişime uğrayıp gelişerek İntrakranial Anevrizma, Serebral arterlerin normal boyutundan aşırı derecede genişlemesi sonucu karakterize olması durumu olan intrakranial anevrizma türü genellikle doğuştan olur ve zaman içerisinde değişime uğrayıp gelişerek kişinin hayatı boyunca devam eder. Bununla beraber tümör, travma ve enfeksiyon gibi nedenler sonucu da gelişebilen intrakranial anevrizma subaraknoid kanama gibi durumlarda ortaya çıkar. İntrakranial anevrizma olan subarachnoid kanama genellikle ağır bir şeyin kaldırılması, stres, kan basıncının artması, kişinin oldukça yorulmasına neden olan bir takım aktiviteler yapması, cinsel temas ve defakasyon  gibi durumlardan dolayı gelişir. Bu durumda kişide şiddetli bir baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozukluğu, bulantı ve kusma gibi durumların yanı sıra bilinç kaybı, epilepsi, denge bozukluğu ve konuşmada güçlük gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. 

İntrakranial anevrizma tanı ve tedavisi, bu anevrizma tipinin tanısı bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme cihazlarıyla konur. İntrakranial anevrizma tanısında aynı zamanda anjiyo ve lomber ponksiyon yöntemleri de kullanılmaktadır. İntrakranial anevrizma durumunda tedavi hastanın yaşı kanamanın miktarı ve anevrizmanın lokalize olduğu bölgeye göre farklılık gösterebilir. İntrakraniyal anevrizma tedavisi genellikle cerrahi olarak yapılır. Geniş kapsamlı olarak uygulanan cerrahi tedavide anevrizmanın ana damarı ve dallarının korunması sağlanmakla beraber kanama riski yok edilir. Bu cerrahi tedavisinde büyük anevrizma kesesinin kitlesi de elimine edilmiş olur. Ameliyat esnasında vazospazm ve hidrosefali azalmasını sağlamak amacıyla kan subaraknoid bölümden boşaltılır. İntrakranial anevrizma ameliyatında kullanılan klipler geniş boyunlu anevrizmada bulunan duvarın dolaşımının dışında tutulması için kullanılır. İntrakranial anevrizma ameliyatı sonrasında vazospazm ortaya çıkarsa hastaya medikal tedavi uygulanabilir. 
]]>
Anevrizma Tekrarlarmı https://www.anevrizma.org/anevrizma-tekrarlarmi.html Mon, 03 Dec 2018 10:30:48 +0000 Anevrizma Tekrarlarmı, beyin duvarındaki dokular üzerinde meydana gelen kan damarlarındaki problemler şişlik oluşumu meydana getirip tıp dilinde "Anevrizma" adı verilen rahatsızlığa zemin hazırlar. Damarda zayıflamaya sebebiyet v Anevrizma Tekrarlarmı, beyin duvarındaki dokular üzerinde meydana gelen kan damarlarındaki problemler şişlik oluşumu meydana getirip tıp dilinde "Anevrizma" adı verilen rahatsızlığa zemin hazırlar. Damarda zayıflamaya sebebiyet veren söz konusu bu baloncuk yapılanması her yaştan insanda görülür. Özellikle de vücut hormonları değişime uğrayan kişilerde sıklıkla görülür. Şişlik oluşumuna maruz kalan damarların yırtılması ile kafa tasında kan birikimi başlar. Hal böyle olunca anevrizma tekrarlarmı denildiğinde devamlılık teşkil eden bir sorun kapsamında değerlendirildiği için bu sağlık sorununun önlemi alınmadığı taktirde tekrarlamaya mahal verir. Böyle bir problem mevcut olduğunda halsizlik, baş ağrısı görme duyusu kapsamında bozukluk, dikkat dağılımı ve saç dökülmesine sebebiyet verir.

Tekerrür eden anevrizma sağlığı olumsuz yönde etkileyerek hayati kayıplara neden olur. Özellikle ileri düzeyde oluşan bu rahatsızlık tekrarlamaya meyillidir. Kalıtsal veya geçici olarak ortaya çıkan anevrizma beraberinde enfeksiyonu da tetikler. Bazı kişilerin bünyesi dirençsiz olduğundan beyin alanındaki hasar ile birtakım ölümcül hastalıklara yol açar. Kısa sürede önlem alınmaz ise devamlılık teşkil eder.

Anevrizma Tekrarı Nasıl Önlenir

Beyin hücrelerinin ölümüne neden olan anevrizma tekrarlama aşamasına geçtiğinde vücut direncinde düşüş görülür. Böyle bir sorun karşısında belirtiler meydana geldiğinde mutlaka hastane kuruluşlarına başvuru yapmak gerekir. Kan örneğinin alınıp laboratuvar eşliğinde analiz edilmesiyle doğru tanı konulup anevrizma rahatsızlığının tekrarını önlemek adına tedavi süreci başlatılır. Bu hususta cerrahi müdahale yapılır. Hassas yapılı bir organ olan beyin kapsamında oluşan bahse konu olan bu hastalık ciddi nitelikli olduğundan ameliyat sonrası tekrarlama riski devam edebilir.
]]>
Anevrizma Nedir https://www.anevrizma.org/anevrizma-nedir.html Tue, 04 Dec 2018 07:12:58 +0000 Anevrizma nedir, İnsan yaşamsal fonksiyonlarının canlı kalabilmesi için gerekli olan enerji ve diğer içerikler damarlar sayesinde vücudun tüm hücrelerine dağıtılır. Dağıtım şekli kusursuz bir yaradılış mucizedir. Ka Anevrizma nedir, İnsan yaşamsal fonksiyonlarının canlı kalabilmesi için gerekli olan enerji ve diğer içerikler damarlar sayesinde vücudun tüm hücrelerine dağıtılır. Dağıtım şekli kusursuz bir yaradılış mucizedir. Kan dolaşım sistemi olarak adlandırılan damar sisteminde zaman zaman sorunlar çıkabilir. Bunlardan biri de anevrizma dır. Herhalde anevrizma nedir sorusuna verilebilecek en güzel cevap baloncuk demek olurdu. 

Anevrizma vücudun tamamında faaliyet gösteren organlarda ortaya çıkabilir. Beyin ve kalp kan akışından en fazla etkilenen organlar olduğundan bu iki organda anevrizma daha fazla görülür. Kalp ve beyinde görülen anevrizma durumları genel olarak acil ameliyat olarak sonuçlanır. Diğer durumda hasta kaybedilme riski ile karşı karşıya kalır. Beyinde oluşan anevrizma şiddetli baş ağrısına neden olur.

Kalp anevrizması, Kan damarlarında biriken aterom plakalar, damarların kıvrımlı bölgelerinde daha çok birikir. Bu birikim kan akışının geçmesini yavaşlatır veya engeller, bu durum kalp aort atardamarlarında meydana gelir ise kalp krizi olarak sonuçlanır. Aortta oluşan bu durum bazen anevrizma oluşturur, aort damarlarının yapısı diğer damar yapılarına göre daha kuvvetli olduğundan anevrizma baloncuk değil de; damarın bütünü üzerinde şişme şeklinde kendini gösterir. Oluşan bu durum aort damar çatlamasını ve hastanın acil koduyla ameliyata alınmasına neden olabilir.

Kalpte meydana gelen anevrizma bazen baloncuğun patlamasına bazende damarın kopmasına neden olabilir. Her iki durumda da hasta hayati tehlike riski altındadır. Bu durumun düzeltilmesi için hasta genel anestezi altında göğüs kafesi açılarak ameliyat yapılır. 

Beyin anevrizması, Tehlikeli bir durumdur, hasta acilen hastaneye yatırılmalıdır. Belirtileri arasında kısa sürede artan oranda baş ağrısı vardır. Bunun nedeni anevrizma oluşan damarın şişmesi ve etrafındaki dokulara bası yapmasıdır. Ağrı geçtiği anda hasta beyin kanaması geçirir ve beyin duyarsız hale gelir, sondan bir önceki durum oluşur, hasta baygındır. Dakikalar hastanın kurtarılması için önemlidir. Bu nedenle anevrizma belirtileri başladığı andan itibaren hekim ile irtibata geçilip acil polikliniğine başvurması gerekir.

Böbrekte meydana gelen anevrizma kalp ve beyin kadar ölümcül olmasa da damarın patlaması ile birlikte artan oranda huzursuzluk, tansiyon yüksekliği, halsizlik, soğuk terleme ve mide bulantısı başlar. Hastanın bunun için yapması gereken şey dahiliye uzmanına hemen başvurmasıdır. 

Anevrizma nasıl tespit edilir MR Anjiyografi; Vücudun iç dokularının tamamının kesitler halinde görüntülenmesi ilkesine dayanır. Kemiklerin hariç diğer dokularda meydana gelen hasar ve sorunlar bununla tespit edilebilir.

Tomografik Anjiyografi; Bir çeşit röntgen çekimi esasına dayanır, görüntüler şüphelenilen vücut bölümlerinden kesitler şeklinde alınır ve değerlendirilir. Anevrizma genel olarak ortaya çıkarılabilir. MR ile elde edilemeyen görüntü var ise bir diğer işlem olan sintigrafi işlemi uygulanır, bu sistemde; damarlara verilen özel bir renklendirici ile Mr çekimi işlemi yapılır.  Temel olarak x ışınlarına karşılık verebilecek rengin kana kana karıştırılması ilkesine dayanır.

Anevrizma nedir, nasıl tedavi edilir 

Çekilen görüntülerde anevrizma erken dönemde ise ilaç tedavisi ile damarın normal hale getirilmesine çalışılır. Bu şekilde tedavi edilemeyen damarlar için cerrahi operasyon şart olur. 

Açık cerrahi operasyonlar operatör uzman hekimler tarafından hastanın anevrizma olan bölümü açılarak damara ulaşılır. Anevrizmadan önce klips ile kan akışı durdurulur, damarın beslediği organ başka bir kaynaktan beslenir. Hekim tarafından yakından gözlemlenen anevrizma için damarın by pas edilmesi yada kesilerek kısa anevrizma bölgesinin çıkarılması uygun görülebilir. 

Kapalı de]]> Torasik Aort Anevrizması https://www.anevrizma.org/torasik-aort-anevrizmasi.html Tue, 04 Dec 2018 17:09:10 +0000 Torasik Aort Anevrizması, Damarlar, vücutta kanın dolaşımını sağlayan yapılardır. Oksijen ve besin maddeleri ihtiva eden temiz adı verilen kanın kalpten çıkışını sağlayan büyük damarlara aort denmektedir. Aort damarla Torasik Aort Anevrizması, Damarlar, vücutta kanın dolaşımını sağlayan yapılardır. Oksijen ve besin maddeleri ihtiva eden temiz adı verilen kanın kalpten çıkışını sağlayan büyük damarlara aort denmektedir. Aort damarların göğüs kafesi içindeki bölümüne torasik aort, batında kalan kısma da abdominal aort adı verilmektedir. Aort damarının duvarlarının zayıflamasıyla meydana gelen genişlemeler olabilmektedir. Görülen bu genişlemelere anevrizma denilmektedir. Genişlemenin anevrizma olarak kabul edilebilmesi için % 50'den fazla olması gereklidir. anevrizmanın torosik kısmında görülmesine de torasik aort anevrizması adı verilmektedir. Ortaya çıkan bu genişlemeler her bireyde farklı gelişebilmektedir. B u genişlemeler bireyler için büyük tehlikeler arz etmektedir. Her an yırtılma, patlama gibi riskler taşımaktadır.

Torasik Aort Anevrizması Belirtileri

Torasik aort anevrizması yaşayan bireylerin yarısında hiç bir belirti görülmez. Hastalığın büyüklüğüne ve yerine göre en sık görülen belirtileri sırt ağrısı, boyun ağrısı, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, nefes almakta güçlük ve öksürüktür. Anevrizma çok büyük ise kalp yetmezliğine de yol açabilir. Hastalık çoğunlukla başka şikayetler ile yapılan muayene ve tetkiklerle tesadüfen tespit edilmektedir.

Torasik Aort Anevrizması Sebepleri

Bireylerde yaşlanmayla gelişen ateroskleroz oluşumlar zamanla anevrizmaya sebebiyet verebilmektedir. Ancak asıl sebepler arasında yeri oldukça azdır. Bireyin yaşam ve beslenme biçimi daha çok etkili olmaktadır. Sigara tüketimi, kolesterol, yüksek kan basıncı şişmanlık asıl sebepler arasındadır. Bir ana neden de kalıtsallıktır. Aile fertlerinde gelişen anevrizma genlerle diğer bireylere aktarılmaktadır. Bazı rahatsızlıkların damarların zayıflamasına neden olduğu da tespitler arasındadır. Damarların zayıflaması anevrizmayı da tetikleyebilmektedir. Ağır yaralanmalardan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Torasik aort anevrizma yaş ilerledikçe ortaya çıkma olasılığı artmaktadır.

Torasik Aort Anevrizması Tedavisi

Bireylerin şikayetleri üzerine yapılacak görüntüleme yöntemleriyle hastalık tespit edilmektedir. Teşhisi konan hastalık hastanın ve anevrizmanın durumuna göre tedaviye geçilir. Eğer fazlaca risk taşımıyorsa altı aylık periyotlar ile gözlem altına alınarak izlenir. Gelişmelere göre müdahale edilir. Bazı hastalara da  stent ile tedavi edilebilmektedirler. Anevrizma riskli bir durumda ise cerrahi müdahale ile yapay damarlar ile anevrizmalı kısım değiştirilir.
]]>
Abdominal Aort Anevrizması Ameliyatı https://www.anevrizma.org/abdominal-aort-anevrizmasi-ameliyati.html Tue, 04 Dec 2018 18:14:29 +0000 Abdominal aort anevrizması ameliyatı, karın bölgesinde bulunan ana aort damar üzerinde meydana gelen sıkıntının giderilmesi sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Atardamarlar üzerinde meydana gelen anevrizma yani balonlaşma sonucund Abdominal aort anevrizması ameliyatı, karın bölgesinde bulunan ana aort damar üzerinde meydana gelen sıkıntının giderilmesi sağlamak amacı ile yapılmaktadır. Atardamarlar üzerinde meydana gelen anevrizma yani balonlaşma sonucunda damar duvarı üzerinde genişleme meydana gelmektedir. Aort damarının karın bölgesindeki bölümünde bu durumun meydana gelmesine de abdominal aort anevrizması adı verilmektedir. 

Abdominal aort yapısı

Abdominal aort damarının normalde çapı 3 cm'den küçük olmaktadır. Bu çap herhangi bir nedenden ötürü 3 cm'in üzerine çıkar ise bu duruma balonlaşma adı verilmektedir. Bu derecenin az üzerinde meydana gelen anevrizmalar ciddi risk olarak düşünülmez. Abdominal aort anevrizması ameliyatının gerekli görülmesi için genelde 5.5 cm çapa ulaşması beklenmektedir. Ancak bazı istisnalar bulunmaktadır. 3-5.5 cm çapları yada arasında yırtılma ihtimali bulunuyor ise tedavi gerekli görülmektedir. Anevrizma oluşmasının nedenleri farklı olabilmektedir. Genellikle yüksek tansiyon, kireçlenme, bazı bağ dokusu hastalıkları ve enfeksiyonlar anevrizma nedenleri içerisinde bulunmaktadır. Bazı türlerde genetik yatkınlık dikkat çekmektedir. Kişinin genetik olarak kromozomlarında meydana gelen bozulma sonucunda damar duvarının kuvvetli olmaması sonucu mutasyon meydana gelmektedir. Bu anevrizmalar genetik bağlantının göstergesi olmaktadır. 

Abdominal aort anevrizması ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Abdominal aort anevrizması ameliyatı, öncesinde tanı koymak gerekmektedir. Bu işlem basit bir süreç olmaktadır. Ultrasonografi, Mr ve bilgisayarlı tomografi yöntemleri kullanılarak damar üzerinde meydana gelen genişleme fark edilebilmektedir. Kesin tanın ve çapın ortaya çıkarılması için daha çok bilgisayarlı tomografi tercih edilmektedir. Tedavi karanın verilmesi için anevrizmanın çapı ve yeri belirlenmesinin ardından tedavi şekli belirlenmektedir. Anevrizmanın yeri, çapı ve hastanın yakınmalarının derecesi tedavinin sürecini belirleyecektir. Abdominal aort anevrizması ameliyatında anevrizma olan bölgede bulunan deri ve kas bölümleri açılarak sıkıntının olduğu damar bulunmaktadır. Daha sonraki aşamadan anevrizmanın başlangıç ve bitiş noktaları tespit edilerek bu bölgelerde kan akışının kesilmesini sağlayan pensle kullanılmaktadır. Bu aşamada anevrizma olan duvar açılarak içerisinde bulunan kan ve pıhtı ortadan kaldırılmakta ve anevrizmanın üst ve altında bulunan sağlam damarlara suni damar dikilerek tutturulmaktadır. Bu işlem bittiği zaman kan akışının kesilmesini sağlayan pensler kaldırılarak kan akışı tekrar sağlanır. Bölgede yapılan dikiş bölgesinde kanama kesildiğinden emin olduktan sonra dokular geri kapatılır. Ameliyatlarda istenmeyen yan etkiler meydana gelebilmektedir. Bunlar operasyon bölgesinde kanama yada enfeksiyon olabilir. 

Abdominal aort anevrizması ameliyatı sonrası

Sık olmamakla beraber inme, kalp spazmı, ameliyat bölgesinde kanama gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Abdominal aort anevrizması ameliyatı sonrasında ortalama 1 hafta kadar yatış yapılmaktadır. Bunun yarısı yoğun bakımda geçmektedir. Eğer yan etkiler meydana gelirse hastanede kalma süresi uzayabilmektedir. Taburcu edildikten sonra yılda 1 defa kontrol gerekmektedir. Ameliyat sonrasında hastanın yaşam şeklinde değiştirmesi gereken alışkanlıklar olabilmektedir. Bunlar sigara ve alkol kullanımı, kolesterol ve yağlı beslenmeden kaçınma olmaktadır. 
]]>
Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri https://www.anevrizma.org/beyin-anevrizma-ameliyati-riskleri.html Wed, 05 Dec 2018 11:15:30 +0000 Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri: Beyin içerisindeki damarların büyümesi ve baloncuk oluşturması ve bu baloncukların patlayarak beyin dokusunun çalışmasına engel olarak kafatası boşluğunda kan biriktirmesi sonucun Beyin Anevrizma Ameliyatı Riskleri: Beyin içerisindeki damarların büyümesi ve baloncuk oluşturması ve bu baloncukların patlayarak beyin dokusunun çalışmasına engel olarak kafatası boşluğunda kan biriktirmesi sonucunda gelişen olaydır.  

Beyin Anevrizması Ameliyatı Öncesi Yapılası Gerekenler

Ameliyattan önceki akşam hiçbir şey yememeli ve içmemelidir. Aç bir şekilde yatmalıdır. Beyin anevrizması ameliyatına girecek olan kişinin ameliyat öncesinde tansiyon,diyabet kalp rahatsızlığı mutlaka kontrol altına alınarak takip edilmelidir. Ameliyatın açık mı veya kapalı mı ameliyat olup olmayacağına hastanın yaşı, sağlık durumu gözetilerek karar verilmelidir. Beyin anevrizması ameliyatı en zor ameliyatlar grubundadır. O nedenle beyin anevrizma ameliyatı riskleri diğer ameliyatlara göre daha fazladır. Beyin anevrizması ameliyatı iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar açık ve kapalı beyin anevrizması ameliyatıdır.  

Açık Beyin Anevrizması Ameliyatı

Açık beyin anevrizması ameliyatı oldukça zor bir cerrahi müdahaledir. Bu yöntemde kafatasının bir bölümü çıkartılarak anevrizma olmuş damarlar bulunur. Damarlar bulunduktan sonra bu damarlara klip denilen mandal yerleştirilir. Bu şekilde kan akımı kesilmeye çalışılır.Bu ameliyatın en büyük riski ise ameliyat sırasında klip mandal takıldığı anda damarın patlaması ve yırtılması durumudur. 
 
Kapalı (Damar İçi) Beyin Anevrizması Ameliyatı

Bu ameliyatta anjiyografi yöntemi ile anevrizma olmuş damara ulaşılır. Anevrizma olmuş damara ulaştıktan sonra yaylı dolgu yöntemi ile damarlar doldurularak kan akışı engellenir. Daha sonra kan pıhtılaşması ve anevrizmanın kapatılması sağlanır. Bu ameliyattaki en önemli şey ise beyinde ödem oluşmamasıdır.     

Beyin Anevrizması Ameliyatı Sonrası Riskler 
 • Görme ve duya kaybı
 • Denge sorunları
 • Hafıza kaybı 
]]>
Beyin Anevrizması https://www.anevrizma.org/beyin-anevrizmasi.html Thu, 06 Dec 2018 06:48:22 +0000 Beyin Anevrizması, Bir diğer adı ile beyinde baloncuk oluşumu beyin içerisinde bulunan damarlarından birinde zayıflık olması sonucu genleşmesi ve baloncuk haline gelmesidir. Beyin anevrizması patlaması ölüm riski taşır.& Beyin Anevrizması, Bir diğer adı ile beyinde baloncuk oluşumu beyin içerisinde bulunan damarlarından birinde zayıflık olması sonucu genleşmesi ve baloncuk haline gelmesidir. Beyin anevrizması patlaması ölüm riski taşır. 

Beyin Anevrizması Belirtileri Nelerdir

Beyin anevrizması, genellikle belirtilerini patlama halinde göstermektedir. Ancak baloncuk çok büyük ise ya da beyin hücrelerine baskı yapıyor ise bazen aşağıdaki belirtileri gösterebilir:
 • Bulanık görme, çift görüş veya görüş kaybı gibi bozukluklar,
 • Gözde veya göz etrafında ağrı,
 • Yüzün tek bir bölgesinde görülen his kaybı,
 • Baş ağrıları,
 • Denge kaybı,
 • Odaklanma sorunları. 
Beyin Anevrizması Patlaması Belirtileri Nelerdir

Beyin anevrizması patlaması hayati risk taşımaktadır. Acil olarak hastanede tedavi ettirilmelidir. Beyin anevrizması çoğunlukla patlamaz ancak her ihtimale göre önceden tedbir uygulanması gerekmektedir. En büyük belirtisi çok şiddetli olan bir baş ağrısıdır. 
 • Boyunda sertlik ve ağrı,
 • Işığa karşı duyarlı olma,
 • Bulanık görüş veya çift görüş,
 • Bilinç kaybı,
 • Şok-kriz,
 • Vücudun bir bölgesinde oluşan felç benzeri his kaybı.
Beyin Anevrizması Nedenleri Nelerdir
 • Sigara: Beyin anevrizması hastalığı olan kişilerin çoğunluğuna bakılırsa sigara içen ya da geçmişte sigara kullanan insanlar olduğu görülmektedir. Şu anda tam olarak sigaranın beyin anevrizmasına nasıl yol açtığı bilinmemektedir ancak damar duvarını zayıflatarak beyin anevrizmasına neden olduğu ihtimali düşünülmektedir. 
 • Yüksek Tansiyon: Yüksek tansiyon damara baskı uyguladığından ve gerilimi arttırdığından dolayı beyin anevrizması riskini arttırmaktadır. Bu baskıya direnç gösteremeyen kişilerde beyin anevrizması ortaya çıkar. 
 • Genetik: Yakın dereceli akrabalarında beyin anevrizması bulunan kişilerde de beyin anevrizması görülmesi olasılığı %2 civarıdır. 
 • Bazı Travma ve Hastalıklar: Başa alınan ciddi darbeler nadiren de olsa beyin anevrizması hastalığına yol açabilmektedir. Ayrıca Ehlers Danlos sendromu, Marfan sendromu, Otozomal dominant polikistik böbrek hastalığı, aort darlığı gibi hastalıklar da beyin anevrizmasına neden olabilmektedir. 
 • Uyuşturucular: Temeli kokain olmak üzere birçok uyuşturucu madde beyin anevrizması hastalığına neden olmaktadır. Bunun nedeni ise uyuşturucu maddelerin damar duvarında enfeksiyona neden olmasıdır.
 • Östrojen Hormonu Azlığı: Beyin anevrizması hastalığı, 40+ yaş kadınlarda daha sık görülmektedir. Bunun nedeni menopozla birlikte azalan östrojen hormonu olduğu düşünülmektedir. 
Beyin Anevrizması Tedavisi Nasıldır

Hastanın Yakın Takipte Bulunması: Beyin anevrizması yani beyinde baloncuk oluşumu patlama riski az olan bir hastalık olduğundan dolayı çoğunlukla acil müdahale gerektirmemektedir. Ancak koruyucu tedaviler yapılabilir. Düzenli yapılan beyin MR'ı ile beyin anevrizmasının takibi yapılır. Tansiyon düşürücü ilaçlar reçete edilebilir ve fazla kiloların verilmesi amacıyla sağlıklı bir beslenme programı önerisi yapılabilir. 

Klips Uygulaması: Klips cerrahisi, kafatası üzerinde ya da kaş üzerinde küçük bir delik açarak beyne ulaşılan bir uygulamadır. Bu uygulamayla baloncuğun yeri tespit edilir ve o bölgeye küçük bir klips yerleştirilir. Bu uygulama ancak baloncuk haline gelen damar çok büyük ise uygulanır. Kalıcı olan klips uygulaması ile beyin anevrizmasının küçülmesi ve damarın kendisini iyileştirmesi sağlanır. 

Coil (Sarmal) Uygulaması: Coil yani bir diğer adı ile sarmal uygulamasında kateter adı verilen ine ve esnek tüpler]]> Serebral Anevrizma https://www.anevrizma.org/serebral-anevrizma.html Fri, 07 Dec 2018 01:03:48 +0000 Serebral anevrizma, halk arasında yaygın olarak beyin anevrizması olarak bilinmektedir. Bizde bu makalemizde bu konu üzerinde duracağız. Dilerseniz öncelikle bu rahatsızlığın doğru bir şekilde tanımını yapalım. Serebral anevrizma, halk arasında yaygın olarak beyin anevrizması olarak bilinmektedir. Bizde bu makalemizde bu konu üzerinde duracağız. Dilerseniz öncelikle bu rahatsızlığın doğru bir şekilde tanımını yapalım. Anevrizma; kan damarlarında zamanla balonlaşma oluşumuna neden olan damar duvarındaki zayıflığa denilmektedir. Bu durum vücudun herhangi bir yerinde yaşanabilir. Serebral anevrizma ise bu durumun beyindeki bir kan damarında yaşanmasıdır. Genellikle bu rahatsızlık 35-65 yaş aralığındaki insanlarda özellikle kadınlarda görülmektedir. Bu rahatsızlık doğuştan, enfeksiyonlar, beyindeki damarlara hasar verebilecek ilaçların kullanımı, ya da beyinde yaşanan yaralanmalar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Serebral anevrizmanın bazı belirtileri vardır. Dilerseniz biraz da bu belirtilerden bahsedelim.
 • Şiddetli ve uzun süreli baş ağrıları yaşanmaktadır.
 • Anevrizma büyümeye başladıkça beyine olan baskılar da artmaktadır.
 • Serebral anevrizmanın büyümesi sonucu kişide görme kaybı, kol ve bacaklarda hissizleşme yaşanmasına neden olabilir.
 • Bu rahatsızlığı yaşayan kişilerde küçük çaplı hafıza kaybı yaşandığı görülmektedir.
 • Kişide zaman zaman nöbetler yaşandığı da görülebilmektedir.
 • Kişide ani ve şiddetli sinirlenme, agresif tavırlar sergileme yaşanmaktadır.
 • Rahatsızlığın ilerlemesiyle kişinin ellerinde aşırı titreme yaşanması mümkün.
Kişilerde bu tarz belirtiler görülüyorsa eğer hemen uzman bir doktora başvurulması çok önemlidir. Çünkü erken teşhis her zaman hayat kurtarır. Erken teşhis edilen serebral anevrizma rahatsızlığı doğru tedavi ile iyileştirilebilmektedir. Tedavi sonrası ise kişinin hemen normal hayatına geri dönmesi söz konusu değildir. Ancak tedavi sonrasında da doktor gözetiminde zamanla normal yaşamlarına dönebilirler.
]]>
Anevrizma https://www.anevrizma.org/anevrizma.html Fri, 07 Dec 2018 01:23:59 +0000 Anevrizma, Doğuştan oluşan bir hastalık değildir. Genellikle 40'lı yaşlardan sonra oluşur. Ancak genetiğe bağlı olarak 20'li yaşlarda da görülebilir. Anevrizmalar genellikle hastaların vücutlarına yerleştikleri yerlere gör Anevrizma, Doğuştan oluşan bir hastalık değildir. Genellikle 40'lı yaşlardan sonra oluşur. Ancak genetiğe bağlı olarak 20'li yaşlarda da görülebilir. Anevrizmalar genellikle hastaların vücutlarına yerleştikleri yerlere göre şekil ve boyut değiştirebilmektedir. Damar çeperinin zayıf olduğu bölgedeki alanın genişlemesine ve balonlaşmasına anevrizma denir.

Anevrizma tanısı

Anevrizma damar duvarında üzüm tanesi şeklindeki bir çıkıntıdır. Halk dilinde anevrizmaya ur denilir. Anevrizma rahatsızlığı genelde damarların çatallanma bölgelerinde oluşur Tüm bu anevrizmalar yavaş yavaş büyürler onlar büyüdükçe damar çeperini zayıflatırlar. Bu durum  nedeniyle zayıflayan beyin damarlarında bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıktan bazıları şunlardır; fibromuküler, displazi, arteryel, serebraldir. Bunların oluşumunda gereksiz ilaç kullanımı uyuşturucu ya da kokain gibi maddelerin kullanımı sonucunda olduğu söylenmektedir. 

Beynin ön tarafındaki damarlardan kaynaklanan anevrizmalara ön anevrizma denir. Beynin arkasındaki anevrizmaya arka taraf anevrizma denir. Bu anevrizmaların ne zaman kanama yapacağını kimse kestiremez. Fakat kanamayı tetikleyen bazı haller vardır. Bunlardan bazıları tansiyon, ıkınmak ,ağır kaldırmak, duygusal olaylar şiddet,öfke ve sigara içilmesi bazı diyet ilaçları bunların hepsi beyin kanaması riskini artırdığı söylenmektedir. 

Beynimizin içerisindeki damarları besleyen omurilik sıvısının içerisinde olan bir zar vardır. Beyin kanaması dediğimiz şey bu zarın içerisindeki kanın içine sıvı karışması olayıdır. Beyin kanaması geçiren hastaların sakat kalma olasılığı %25-%30 arasındadır. Beynin kalıcı hasar görmesi durumunda kalp, akciğer ve başka organlarda kalıcı hasarlar oluşmaktadır.

Anevrizma tedavi yöntemleri nelerdir

Bu rahatsızlıklar MR veya tomografi ile damarların zayıf olan bölgesindeki damar çeperinin genişlemeleri takip edilir. Günümüzde kasıktan bir iğne yardımıyla mikro tellerle yada mikro katerler ile damar içerisinde anevrizmaya ulaşılır. Daha sonra koil dediğimiz spiral yapıdaki platinlerle damar içi doldurur. Uzun süre devam eden beyin kanamalarında beynin damarları içerisine stent takıp kanın cıvımasını sağlamaktır. Ancak bu durumda  damar delinip pıhtı gelişebilir.  Kişi felç yada komaya girebilir. Beyne takılan stent ile kalbe takılan stent arasında teknik fark bulunmaktadır. Kalbe takılan stent daha sert beyne takılan stent ise daha yumuşak ve balonla açılır. Bu stentler zaman içerisinde vücuttaki  doku ile uyum sağlayıp ömür boyu insan vücudunda kalır. 
]]>
Anevrizma Hastalığı https://www.anevrizma.org/anevrizma-hastaligi.html Fri, 07 Dec 2018 19:59:37 +0000 Anevrizma Hastalığı, Çeşitli nedenlerde damarlarda ortay çıkan sorunlardan biride atardamarlarda meydana gelen baloncuklardır. Bu baloncuklar anevrizma hastalığı olarak isimlendirilir. Bu hastalık beyin, kalp, böbrek ve diğ Anevrizma Hastalığı, Çeşitli nedenlerde damarlarda ortay çıkan sorunlardan biride atardamarlarda meydana gelen baloncuklardır. Bu baloncuklar anevrizma hastalığı olarak isimlendirilir. Bu hastalık beyin, kalp, böbrek ve diğer iç organlarda görülebilir. Atardamarlar kalın duvarlı yüksek basınca dayanıklı ve toplardamarlara göre daha dar yapılardır. Üç kat yapıdan oluşan atardamarların kanla temas eden katı endotel kat olup, hormon salgılanmasında görevlidir. İkinci kat ise kas dokusunun yoğun olduğu kattır. Bu kat sayesinde kaslar sayesinde küçük büyük tansiyon alımı sağlanır. Üçüncü kat ise bağ dokusundan oluşan damarın dayanma kapasitesini artıran kattır.

Anevrizma hastalığının nedenleri

Anevrizma hastalığı seyrinde damar kas yapısına etki eden olumsuzluklar anevrizma hastalığının oluşmasına zemin hazırlar. Beyin ve aort atardamarı anevrizmanın en sık görüldüğü bölgelerdir. Dolayısı ile beyin ve kalbi etki eden stres, psikolojik sorunlar, tansiyon etkinlikleri, sigara, alkol, kokain diğer uyuşturucu türevleri, kötü beslenme, damar yapısını bozacak nitelikte ilaç kullanımı ve yoğun miktarda alınan yağ yakıcılar anevrizma hastalığının oluşmasına olanak sağlayabilir.

Anevrizma hastalığının belirtileri

Aort atardamarda oluşan anevrizma ilk başlarda kendini belli etmez, hasta kendini iyi hisseder. Fakat anevrizma oluşumu başladığında oluşan baloncuk zarı artık çok ince bir hale gelmiştir, patlamak üzeredir. Patladığı an itibariyle kalp sorunları başlar, hastada mide bulantısı, baş dönmesi, nefes problemleri başlar. 

Beyinde oluşan anevrizma da ise anevrizma başlangıcı tespit edilebilir. Hastada anevrizma nedeniyle baş ağrısı başlar, bu ağrı atardamarın oluşturduğu baloncuk nedeni ile etrafa yaptığı basıdan meydana gelir. Bazen baloncuk olmadan da beyin damarının haddinden fazla şişme olabilir. Şişen damar patladığında ise beyin kanaması oluşur.

Anevrizma tedavisi

Belirtileri sonucu beyinde veya diğer organlarda tespit edilen anevrizma; baloncuk durumunda ise her an takip edilmelidir. Takip sürecinde hasta beyinde ağrı şiddetinin arttığını hisseder ise cerrahi müdahale kaçınılmaz olur. Aortta oluşan anevrizma için tansiyon artımını sağlayan etkenlerden uzak durulması gerekir. Sigara, alkol ve uyuşturucudan uzak durulması gerekir. Kalp ve diğer organlarda meydana gelen anevrizma sonucu damar patlamış ise cerrahi müdahale yapılmalıdır.
]]>
Kapalı Beyin Anevrizma Ameliyatı https://www.anevrizma.org/kapali-beyin-anevrizma-ameliyati.html Sat, 08 Dec 2018 03:14:25 +0000 Kapalı beyin anevrizma ameliyatı; Beyinde bulunan zayıf damarın balon oluşturması olarak adlandırılan beyin anevrizması kanamalı olabileceği gibi aynı zamanda kanamasız da olabilir. Günümüzde oldukça sık rastlanan beyin anev Kapalı beyin anevrizma ameliyatı; Beyinde bulunan zayıf damarın balon oluşturması olarak adlandırılan beyin anevrizması kanamalı olabileceği gibi aynı zamanda kanamasız da olabilir. Günümüzde oldukça sık rastlanan beyin anevrizması bazı durumlarda hiçbir belirti vermeden ortaya çıkabilir. Beyin anevrizması kanamalı olan hastalarda hayati tehlike durumu olabileceği için vakit kaybetmeden önlem alınması gerekir. Genel organ sistemi ile ilgili hastalıklar ile beraber birtakım kalıtsal hastalıkların risk faktörünü oluşturduğu beyin anevrizması kroniotonomi ya da nöroradyoloji yani kapalı ameliyat ile tedavi edilebilir. Kapalı beyin anevrizma ameliyatında diğer ameliyatlarda olduğu gibi bir kesi yoktur ve doku yaralanması meydana gelmez. Bu nedenle kapalı beyin anevrizma ameliyatı olarak adlandırılan bu ameliyat kapalı olarak yapılan beyin anevrizma ameliyatına göre daha az risk teşkil eder ve bu ameliyatta komplikasyon gelişme olasılığı kapalı ameliyata göre daha azdır. Kapalı beyin anevrizma ameliyatında hastanın sakat kalma ve hayatını kaybetme riski de  açık ameliyata göre daha azdır. Kapalı beyin anevrizması ameliyatı açık beyin anevrizma ameliyatı ile karşılaştırıldığı zaman birçok avantajı olduğu görülebilir. Kapalı anevrizma ameliyatında ameliyattan sonra hastanın normal aktivitelerini yapabilmesi daha kısa zaman alırken aynı zamanda birden çok beyin anevrizması yaşayan hastalar da bir ameliyat ile tedavi edilebilir. Ameliyattan sonra ise hastada hiçbir yara izi olmaz.

Kapalı beyin anevrizma ameliyatı nasıl yapılır, 

Son yıllarda kapalı beyin anevrizma ameliyatı yöntemi beyin anevrizma tedavisinde ilk seçenek olmuştur. Önceki yıllarda tedavisi imkansız olarak görülen ya da oldukça riski teşkil eden kompleks yapıya sahip olan beyin anevrizmaları günümüzde gelişmiş olan kapalı beyin anevrizma ameliyatı ile oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Kapalı beyin anevrizma ameliyatı yüksek teknoloji ile üretilmiş görüntüleme cihazları kullanılarak kasık bölgesinde bulunan damara oldukça ince ve özel yapıda üretilmiş olan tüplerin yerleştirilmesi ve anevrizmanın gerçekleştiği beyin damarına bu damar içinden ilerleyerek ulaşılması ile gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu ameliyat tekniğinde ameliyatta yapılan bütün işlemler cihaz ekranında gözlemlenerek ameliyat devam ettirilir. Kapalı beyin anevrizma ameliyatı anevrizma oluşan damar belirlendikten sonra bu damar kan akışını engellemek için özel yay dolgu maddesi ile doldurulması ile yapılır. Ameliyattan sonra ise hasta 1 gece yoğun bakımda kaldıktan sonra evine taburcu edilebilir.
]]>
Anevrizma Yırtılması https://www.anevrizma.org/anevrizma-yirtilmasi.html Sat, 08 Dec 2018 10:11:23 +0000 Anevrizma Yırtılması, Anevrizma atardamarların duvarında meydana gelen baloncuk şeklindedir. Anevrizmanın en çok yerleştiği bölge ise beyin atardamarları ve aort damarlarıdır. Ayrıca anevrizmanın normal bir atardamara göre za Anevrizma Yırtılması, Anevrizma atardamarların duvarında meydana gelen baloncuk şeklindedir. Anevrizmanın en çok yerleştiği bölge ise beyin atardamarları ve aort damarlarıdır. Ayrıca anevrizmanın normal bir atardamara göre zayıf bir duvara sahiptir. Bu nedenle de anevrizmanın yırtılması veya patlaması ciddi kanamalara hatta ölümlere yol açar.

Anevrizma diğer adıyla balonlaşma vücudun hangi bölgesinde olursa olsun tehlikeli ve zaman zaman sinsice vücuda yayılabilmektedir.
Anevrizma yırtılması kadınlardan çok erkeklerde görülür. Örneğin erkeklerdeki anevrizma yırtığının boyu 5 santimetre iken bu oran kadınlarda 4 santimetre kadardır. Bu yırtılma oranında  artıkça hastanın hayati tehlikesi de artmaktadır. 

Anevrizma yırtılması nedenleri; anevrizma yırtılmasının nedenleri oluştuğu bölgeye bağlı olarak bir çok nedenden oluşabilmektedir. Ancak bu yırtılmanın  nedenleri genellikle yüksek tansiyon, sigara kullanımı, yaş, bazı enfeksiyon hastalıkları ve genetik faktörler neden olmaktadır. 

Anevrizma yırtılması belirtileri; bu hastalığın belirtileri ise hastanın vücudundaki oluştuğu bölgeye göre değişebilmektedir. Örneğin göğüs içerisindeki anevrizma yırtılmasında göğüste ve sırtta ağrılar oluşur. Çok sık olamasa da zaman zaman ses kısıklığına neden olur. Karın bölgesinde anevrizma yırtılması oluşmuş ise bele doğru yayılan ağrılara sebep olur. Hatta hasta olan kişide ara ara titremeler meydana gelir.

Anevrizma yırtılması tedavisi; Öncelikle yukarıda da belirtmiş olduğumuz şikayetleri olan kişini uzman bir doktora gidip muayene olması gerekir. Daha sonra da şikayetçi olduğu bölgenin rötgeni, film, ultrasonu ve mr. çekilerek teşhisi konur. Tabi ki bu işlemlerde doktorunuzun sizin şikayetinize göre isteyeceği şeylerdir. Anevrizma yırtılması hangi bölgede varsa tedaviye başlamadan önce hastanın tansiyon değerleri kontrol edilir eğer tansiyon yüksek ise öncelik tansiyonu kontrol altına almaktır. Daha sonrada doktorunuzun anevrizma yırtığı olan bölgeye uygun ameliyat şekline karar verir. Yani ameliyatın açık olarak mı yoksa kapalı ameliyat mı olacağına karar verir. 
]]>
Anevrizma Ameliyatı https://www.anevrizma.org/anevrizma-ameliyati.html Sun, 09 Dec 2018 00:05:54 +0000 Anevrizma ameliyatı, anevrizmanın patlaması sonucunda ölüme sebebiyet verebilecek olmasından dolayı ona karşı tedbir alınması ve tedavi yapılması gerekir. Bu tedavi yöntemleri arasında ameliyat kaçınılmaz bir tedavi yönte Anevrizma ameliyatı, anevrizmanın patlaması sonucunda ölüme sebebiyet verebilecek olmasından dolayı ona karşı tedbir alınması ve tedavi yapılması gerekir. Bu tedavi yöntemleri arasında ameliyat kaçınılmaz bir tedavi yöntemidir. Ameliyat uygulaması yapılabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekir. Yani 5 cm'den aorta ve büyük anevrizma varsa uygulanabilir. Yani anevrizmanın rüptürün olması durumunda ameliyatla onarım yapılır. Ameliyatla onarım genel itibariyle anevrizma damar bölümünde suni bir damar değişimiyle gerçekleştirilir. Burada kullanılan yapay damar aorta yani su borusu andırarak kan akışını sağlayan damar normal bölümlere dikilerek açık cerrahi tedavisi anevrizmanın standart tedavisi olarak kabul edilmektedir. Anevrizma ameliyatı yapılmadan önce bir hazırlık aşaması vardır. Burada teşhis konularak yapılmaya başlanmaktadır. Akabinde ameliyat sonrası yapılacak bakımda çok önemlidir. 

Anevrizma ameliyat öncesi hazırlık süreci

Yapılacak ameliyat öncesi ön değerlendirme yapılmaktadır. Yani anevrizmanın büyüklüğü, yeri ve etrafında bulunan organlarla ilişki durumunu öğrenmek için, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans ile görüntüleme ile değerlendirilmektedir. Anevrizma ameliyatı büyük ameliyat olacağı tahmin edileceğinden çok hassas davranılır ve birkaç ünite kan alınıp değerlendirilir. Ameliyat olacak kişi geceden sabaha kadar yemek yemesi yasaklanır.

Anevrizma ameliyatı nasıl yapılır

Anevrizma ameliyatı gövde ve karın bölgesinde yapılmaktadır. Daha çok genel anestezi yapılarak başlanmaktadır. Ama bunların dışında kalan yerler ise lokal anestezi yani o bölgeye has şekilde anestezi yapılarak ameliyata başlanmaktadır. Anevrizma üzerinde bulunan kaslar ve deri açılarak anevrizmanın olduğu yerde damar bulunur ve etrafında bulunan dokular serbestleşir. Daha sonrasında ise başlangıcında kan geçişini sağlayacak pensler konulur ve anevrizma duvarı açılmaktadır. Bu işlemi yaptıktan sonra kan ve kan pıhtısı temizledikten sonra anevrizmanın aşağı ve yukarı bölümüne yapay damar dikilerek tutturulmaktadır. Yukarı bölümde bulunan yani karın ve gövdede bulunan anevrizma dışında kalan yapay damarların yerine de bacakta bulunan toplardamarlardan birisi kullanılabilir. Kesilen kan akımı bu damarlar sayesinde tekrar dolaşımı sağlanabilir. İlk etapta dikiş anında kanama olur ama fazla sürmez ve hemen durur. Kanamanın kesilmesine emin olduktan sonra deri tekrar kapatılır. Çoğu zaman anevrizma damar duvarında tek bir nokta da balonlaşmışsa o nokta anevrizma çıkartılıp yamalanabilir.

Anevrizma ameliyatı sonrası bakım

Anevrizma ameliyatından sonra bakım çok önem taşımaktadır. Hastanın en az 1 hafta kadar dinlenmesi gerekir. Çoğu hasta da komplikasyonlar geliştiğinden hastanede yatış süre artmaktadır. Hasta taburcu olduktan sonra eski sağlık durumuna geçebilmek için yaklaşık olarak 30-50 gün arası sürmektedir. Anevrizma ameliyatından sonra kontrollerini yapmaları gerekir. Bunun dışında kalan ise yılda bir kere kontrole gitmeleri gerekir. Sigara terk edilmeli ve az kolesterol ve az yağ içeren gıdalar tercih edilmelidir. 

]]>
Beyin Anevrizması Ameliyatı Sonrası https://www.anevrizma.org/beyin-anevrizmasi-ameliyati-sonrasi.html Sun, 09 Dec 2018 12:54:02 +0000 Beyin anevrizması ameliyatı sonrası; hastanın hızla eski sağlığına kavuşması için yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Beyin vücut sağlığı için en iyi korunması gereken organlardan bir tanesidir. Beyne kan Beyin anevrizması ameliyatı sonrası; hastanın hızla eski sağlığına kavuşması için yapılması gereken birçok şey bulunmaktadır. Beyin vücut sağlığı için en iyi korunması gereken organlardan bir tanesidir. Beyne kan taşıyan birçok önemli damar bulunmaktadır. Beyinle ilgili hastalıkların çoğu da bu damarlardan kaynaklanmaktadır. Beyin damarlarının şişmesi, baloncuk yapması sonucu bunların patlaması sonucunda beynin ve kafa tasının kanamaya maruz kalması veya beynin dokularının çalışmasına engel olması beyin anevrizması olarak tabir edilir. Beyin hassas yapıda bir organ olduğu kadar burada gerçekleşecek bir sorun da anında vücut fonksiyonlarını etkilemektedir. Bu nedenle beyin anevrizması ameliyatı zor bir cerrahi müdahaledir. Beyin anevrizması ameliyatı sonrası hastanın hızla ayağa kalkması için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Tedavinin bir parçası olan ameliyat sonrası bakım da ne az ameliyat kadar önemlidir. 

Beyin anevrizması ameliyatı sonrası iyileşme süreci
 • Ameliyat sonrasında hasta bir süre yoğun bakım ünitesinde müşahede altında tutulur ve daha sonra normal servise alınır. Beyin anevrizması ameliyatından sonra her hasta için eski sağlığa kavuşma söz konusu olmayabilir. Hastanın en az hasarla hastalıktan kurtulması doktorların temel amacıdır. 
 • Hastanın bu süreçten sonra başta beslenme olmak üzere birçok hususa dikkat edilerek bakımının sağlanması gerekir. 
 • Hasta ortalama 1 hafta içerisinde taburcu edilir ve kendisine gerekli bilgilendirme yapılır. 
 • Başarılı geçen bir beyin anevrizması ameliyatı sonrasında iyileşme için öngörülen ortalama süre 2 ayla 3 ay arasında değişmektedir. Bu süre zarfında önerilen ilaçların kullanımı ve düzenli doktor kontrolü çok önemlidir.
 • Ameliyat sonrasında bazı hastalarda geçici bilinç kaybı, görme bozukluğu, dil sürçmesi ve göz kayması gibi şikayetler gelişebilir. 
]]>